Tartu Ülikool toob vesinikutehnoloogia rakendusviisid käeulatusse

8. oktoobril, rahvusvahelisel vesinikupäeval, kutsub Tartu Ülikooli keemia instituut huvilisi tutvuma viimaste edusammudega vesinikutehnoloogia uuringute ja seadmete arendamise vallas.

Tartu Ülikooli keemia instituudi direktori professor Enn Lusti sõnul on viimane aasta toonud kaasa murrangulise arengu, mis võimaldab vesinikutehnoloogiat juurutada igapäevases kasutuses. „Paljud firmad on käiku lasknud pool- või täisautomaatsed kütuseelementide tootmise liinid ja seadistanud kütuseelementidega autode koosteliinid. See lubab eeldada tootmismahu mitmekordistumist ja autode hinna märkimisväärset langust,“ rääkis Lust.

Maailmas on praeguse seisuga üle 450 avalikult kasutatava vesinikutankla. See on laiendanud kütuseelementidega transpordivahendite, näiteks eriotstarbeliste autode, busside, veoautode, rongide, laevade ja praamide kasutamist märkimisväärselt. „Kõige selle tulemusena muutub linnaõhk puhtamaks ja enneaegsete surmade arv maailmas väheneb mitme miljoni võrra aastas. Just see ongi kõige suurem kasu inimkonna heaolu jaoks,“ võttis Enn Lust vesinikutehnoloogia kiire arengu kokku.

Huvi vesiniku vastu kasvab ka Eestis

Eestis on vesinikutehnoloogia arendamisel keskne roll Tartu Ülikooli keemia instituudil. Ülikooli eestvedamisel tegutseb teaduse tippkeskus, kus uuritakse energia salvestamiseks ja muundamiseks vajalikke uudseid materjale ning kõrgtehnoloogilisi seadmeid.

Huvi võtta vesinikutehnoloogia igapäevasesse kasutusse on suurenenud ka Eesti omavalitsustes, kes on kaasanud Tartu Ülikooli teadlasi, et arendustegevusega süsteemselt edasi liikuda. Hiljaaegu sõlmis sellekohase koostööleppe ülikooliga Keila linn ja nõu on küsinud ka Tartu.

Tartu Ülikooli Chemicumi õppehoones toimuval vesinikupäeval võetakse omavalitsuste kogemuste ja sihtide kõrval jutuks ka uudsed lahendused vesiniku ohutuks salvestamiseks, võimalused kasutada süsihappegaasi elektrokeemilistes reaktorites ja kütuseelementide arendamine. Samuti tutvustatakse lähemalt eelmisel aastal Chemicumis avatud energiasalvestuskompleksi tööd ja võimalusi.

Tartu Ülikooli keemia instituudi vesinikupäeva seminarist „Vesiniku ja vesiniktehnoloogia seadmete arendamine Tartu Ülikooli keemia instituudis ning Eestis“ on kõigil huvilistel võimalik osa saada veebiülekande teel. Seminar algab kell 14.00. Osalemiseks on vaja registreeruda.

Lisateave: Enn Lust, Tartu Ülikooli keemia instituudi direktor, enn.lust@ut.ee

Imbi Rauk
Loodus- ja täppisteaduste valdkonna turundus- ja kommunikatsioonijuht
tel +372 737 5811
mob +372 5189 836