Tartu Ülikool tõusis maailma parimate ülikoolide edetabelis

Maailma parimaid ülikoole reastava edetabeli "QS World University Rankings" eile avaldatud värsketel andmetel on Tartu Ülikool on oma positsiooni parandanud ja liikunud poolesaja koha võrra ülespoole. Teadusvaldkondadest on Tartu Ülikool eluteadustes ja meditsiinis esimese 400 seas.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38182","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Juba kolmandat aastat on Tartu Ülikool ainsa Eesti kõrgkoolina mahtunud viit protsenti maailma parimaid ülikoole reastavasse edetabelisse "QS World University Rankings". Valimisse kvalifitseerunud enam kui 2000 hinnatud ülikooli seas on TÜ mulluse 551–600 koha asemel nüüd tõusnud 500–551 parima sekka. Eluteaduste ja meditsiini valdkonnas on Tartu Ülikool 400 hulgas. Tabel toob eraldi esile ka TÜ kõrge akadeemilise reputatsiooni ning hea maine tööandjana.

Tartu Ülikooli rektor professor Alar Karis rõhutas tulemusi kommenteerides, et kui 2009. aastal oli rõõmustav see, et TÜ esimese Eesti ülikoolina üldse nii kõrgetasemelisse tabelisse pääses, siis nüüd on tähtis maailma parimate ülikoolide seas järjepidevalt oma positsiooni parandada. "Edetabel pole kunagi olnud eesmärk omaette, kuid rõõmustav on näha, et ülikooli kõrge teadus- ja õppetöö tase toob meile üha enam rahvusvahelist tunnustust maailma tippude seas. See on oluline nii meie tudengitele ja akadeemilisele perele kui ka Eestile tervikuna," lisas Karis.

"QS World University Rankings" on üks mainekamaid ülikoolide edetabeleid maailmas. Edetabeli koostamisel on arvestatud akadeemiliste juhtfiguuride ja kõrgkoolide juhtide küsitlust, üliõpilaste ja õppejõudude suhtarvu, ülikooli kui tööandjat, teaduspublikatsioonide tsiteerimist ning välisõppejõudude ja -tudengite osakaalu. Sel aastal andis ülikoolidele oma hinnangu üle 33 000 akadeemilise isiku ja üle 16 000 töötaja. Edetabelit juhib teist aastat järjest Cambridge’i ülikool, teisel kohal on Harvard ja kolmandal Massachusettsi tehnikainstituut. Järgnevad Yale’i ja Oxfordi ülikool. Balti riikidest on peale Tartu Ülikooli tabelis veel Vilniuse ülikool.

Edetabelit saab näha aadressil: www.topuniversities.com

Majandusliku koostöö ja arengu organisatsiooni (OECD) andmeil on maailmas üle 12 000 ülikooli. Nende põhjal sünnib ka viie protsendi maailma edukaimate ülikoolide edetabel.

Lisainfo: Mart Susi, TÜ välissuhete juht, tel 737 6191, 501 6629, mart.susi@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja