Tartu Ülikool võeti Coimbra Grupi liikmeks

Tartu Ülikool võeti kõikide liikmete hääletusel Euroopa teadusülikoolide Coimbra Grupi liikmeks, ametlik liikmeks vastuvõtmine leiab aset Coimbra Grupi selleaastasel üldkogul, mis toimub 23. - 26. aprillini Granadas, Hispaanias.

Tartu Ülikooli vastuvõtmisest Coimbra Grupi liikmeks teatas ühenduse korraldava komitee esimees Antonio Savini oma kirjas Tartu Ülikoolile.
Ülikooli rektori, prof Jaak Aaviksoo sõnul on Coimbra Grupp Euroopa Ülikoolide Assotsiooni (EUA) kõrval teine organisatsioon, millesse kuulumine võimaldab Tartu Ülikoolil osa võtta kõrgetasemelistest teadus- ja hariduspoliitika aruteludest ja tegevussuundade väljatöötamisest. Rektor Jaak Aaviksoo lisab: "Vaieldamatult on Tartu Ülikoolile edaspidi kasuks see, et Coimbra Grupil on Brüsselis oma büroo, mille kaudu liigub oluline hulk operatiivset informatsiooni. Pärast Coimbra Grupi selle aasta aprillis Granada Ülikoolis toimuvat üldkogu tuleb meil valida ka oma esindajad selle ülikoolide võrgustiku töögruppidesse".

Tartu Ülikool esitas taotluse saada Coimbra Grupi liikmeks veidi enam kui aasta tagasi.
Teade, et TÜ kandidatuur vastab ühenduse kriteeriumitele ja läheb liitumishääletusele laekus ülikoolile 2002. aasta detsembris.

Euroopa tasandil on Coimbra Grupp aastate jooksul pälvinud austusväärse staatuse ning kujunenud oluliseks diskussioonipartneriks ka Euroopa Komisjonile.
Coimbra Grupi idee pärineb aastast 1985, kui Belgia juhtivas, Leuveni Katoliiklikus Ülikoolis kohtusid 12 vanadest ülikoolilinnadest pärit olevate ülikoolide esindajad. Kohtumise eesmärgiks oli ülikoolide vaheliste kultuuri- ja haridussuhete arendamine ja tugevdamine. Leiti, et selle kõrval oleks viljakas arendada ühist teadustegevust ning alustada eelkõige teadlas- ja üliõpilasvahetust.

Coimbra Grupi liikmeteks on teiste seas maailma vanimad, tuntuimad ja hinnatuimad ülikoolid Cambridge ja Oxford (Inglismaa), Lyon (Prantsusmaa), Leuven (Belgia), Barcelona (Hispaania), aga ka maailma vanim ülikool, 1088 aastal asutatud Bologna (Itaalia).

Illari Lään
TÜ pressinõunik