Tartu Ülikooli dotsendilt ilmus uus mahukas loogikaõpik

Augusti alguses ilmus Tartu Ülikooli kirjastuse väljaandel Tartu Ülikooli teaduse metodoloogia dotsendi Enn Kasaku õpik „Loogika alused“, mis on mahukaim seni eesti keeles avaldatud loogikaõpik. Raamatu esitlus toimub neljapäeval, 11. septembril kell 16 Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis.

„Loogika alused” on mõeldud õppematerjaliks loogika algkursuse juurde Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas, kuid võiks huvi pakkuda ka teistele humanitaarerialade üliõpilastele.

668 leheküljel käsitletakse ilmekate näidete varal põhjalikult nii traditsioonilist kui ka tänapäeva loogikat, ent tutvustatakse ka mitteklassikalisi loogikaid, loogikaparadokse jpm. Õpik on varustatud põhjaliku sissejuhatava osa ning mahuka sõnaseletustega registriga.

Autor kirjutab eessõnas, et Eestis õpetatakse loogika sissejuhatavaid kursusi mitmes kõrgkoolis ja üldhariduskoolis. Õpetajate asjatundlikkus on enamasti piisav selleks, et nende töö oleks tulemusrikas, ning õppurid saavad loogika rakendamisest ettekujutuse. Eesti keeles on välja antud mitu elementaarloogika õpikut, mille terminoloogia enam-vähem kattub, ideoloogia aga kattub pigem vähem. Kõik õpikud käsitlevad pikemalt või lühemalt loogilist järeldamist ja lausearvutust. Matemaatikutele ja programmeerijatele mõeldud õpikud on põhjalikumad ja süsteemsemad, ent oma suunitluse tõttu need peaaegu ei käsitle mõisteõpetuse teemasid ja see võib olla nende õpikute puuduseks.

Õpiku materjal on tinglikult jaotatud kahte tüüpi, millest teine materjalitüüp täiendab esimest:

Põhimaterjal, s.o materjal neile, kes püüavad kursuse läbida võimalikult väikese aja- ja vaimukuluga. Põhimaterjal sisaldab loogika põhitõdesid ja see on piisav loogikakursuse läbimiseks. Materjali omandamise käigus peaks tekkima ettekujutus, kuidas loogikat kasutada.

Lisamaterjal, s.o materjal neile, kes lisaks loogika aluste omandamisele tahavad ka mõista, millest need alused tulenevad. Materjali omandamise käigus võiks tekkida mõningane ettekujutus, miks kujunes loogika selliseks, nagu ta on, ning miks on loogika kohati efektiivne ning kohati võimetu.

Vaata ka www.tyk.ee/loogika.

Lisainfo: Enn Kasak, Tartu Ülikooli teaduse metodoloogia dotsent, e-post: enn.kasak@ut.ee;
Ivo Volt, Tartu Ülikooli kirjastuse peatoimetaja, tel: 527 1764, e-post: Ivo.Volt@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392