Tartu ülikooli ideelabor avas protokeskuse uudse elektroonikalabori

Esmaspäeval, 11. novembril kell 15 avati Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi hoones värskete ideede elluviimiseks ning õppe- ja ettevõtluskoostööks Ideelabori prototüüpimiskeskuse elektroonikalabor. Tegemist on tööruumidega, kus tudengitel, teadlastel ja ettevõtjatel on kasutada moodsad diagnostikaseadmed ning tööruumid innovaatiliste prototüüpide loomiseks ja testimiseks.

Tartu ülikooli ideelabori protokeskus pakub üliõpilastele ning teadlastele uudset õppe- ja töökeskkonda, kus saab teha tiimitööd, esmast mudeldamist ja simulatsioone. Protokeskus koosneb viiest töökeskkonnast, millest elektroonikalabor on esimene. Protokeskuse elektroonika tööruumid on varustatud uudsete seadmetega, mis hõlmavad nii Eesti ülikoolide suurimat termokaamerat, röntgenkaamerat, elektroonika skeemide diagnoosimise seadet kui ka laserlõikurit ja trükkplaadifreesi.

„Protokeskuse elektroonikalabor on jaotatud kolmeks: elektroonika montaaži ruum, elektroonika testimise ruum ning ideelabori meeskondade töötuba,“ rääkis ruumidest ideelabori juht Kalev Kaarna, lisades: „Meil on väga hea meel, et TÜ ideelabori meeskondadel on nüüd vahetu keskkond, kus on võimalik kindla funktsionaalsusega prototüüp kokku panna. See annab juurde töömotivatsiooni ning julgust teostada veel uudsemaid ideid.“

Lisaks ideelabori töökeskkonnale on protokeskuse elektroonikalabor ka praktikabaasiks füüsika ja arvutiteaduse eriala tudengitele. Elektroonikalabori tehnikajuhi Kalev Tarkpea sõnul võimaldavad sealsed seadmed õppetehnikana kasutada kõige uudsemaid võimalusi terve ülikooli peale: „Seni ei ole praktikumides nii kaasaegseid lahendusi kasutatud – uudne tehnika tõstab kindlasti meie õppetöö kvaliteeti.“

Prototüüpimiskeskus ja elektroonikalabor on läbi teadlaste ka ettevõtjate kasutada. „Ettevõtted saavad kasutada nii Ideelabori meeskondi kui teadlasi tekkinud probleemide lahendamisel, uute toodete või teenuste väljaarendamisel ning testimisel. Protokeskus on koht ettevõtete vajaduste ja ülikooli teadmiste ning uurimispotentsiaali kokkuviimiseks,“ rääkis TÜ arendusprorektor Erik Puura. Puura sõnul on seni teinud ettevõtted Tartu ülikooliga tootearendusprojekte kõige enam energiatõhususe, robootika, IT ja meditsiini valdkonnas: „Protokeskuse jaoks on uuteks potentsiaalseteks valdkondadeks kosmosetehnoloogiate maapealsed rakendused, kasutajaeelistuste ja kasutajamugavuse analüüsid ning kiirtestide tehnoloogiad.“

TÜ ideelabori tudengiprojektid ja protokeskuse elektroonikalabor võimaldavad ettevõtetel küsida traditsioonilistest erinevaid probleempüstitusi või ideid. „Ambitsioonikate ideede ja probleemipüstituste kogumine annab sisendit nii õppe- ja teadustööks, ettevõtluslepinguteks, uute ülikoolide teenuste väljatöötamiseks kui ka spin-off ettevõtete loomiseks,“ sõnas Puura, lisades: „Kõik see aitab saavutada seatud tehnoloogiasiirde eesmärke.“

TÜ ideelabori prototüüpimiskeskuse loomist on toetanud EAS.

Vaata pildigaleriid labori avamisest UTTVst.

Lisainfo: Kalev Kaarna, ideelabori juht, tel: 5341 6194, e-post: kalev.kaarna@ut.ee;
Kalev Tarkpea, protokeskuse tehnikajuht, tel: 737 5522, 511 8191, e-post: kalev.tarkpea@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392