Tartu ülikooli kaks professorit valiti Ida-Soome ülikooli audoktoriks

Tartu ülikooli loodusteadusliku hariduse professor ja loodusteadusliku hariduse keskuse juhataja Miia Rannikmäe ning rahvusvaheliste suhete teooria professor Eiki Berg nimetati Ida-Soome ülikooli audoktoriks.

Professor Miia Rannikmäe

Miia Rannikmäe nimetati audoktoriks Ida-Soome ülikooli filosoofiateaduskonna juures tänu tema külluslikule kogemustepagasile loodusteadusliku hariduse edendamises, õpetamises ja õppimist puudutavas uurimistöös.

Professor Rannikmäe uurimistööde huviobjektideks on loodusteaduslik kirjaoskus, loodusteaduste olemus, uurimuslik õpe ning õpetajate professionaalne areng. Rannikmäel on tugevad sidemed Eesti kohalike keemiaõpetajate liitude ning loodusaineõpetajaid ühendava rahvusvahelise nõukogu ICASE juhtnõukogu liikmeks olemise kaudu ka loodusaineõpetajate liitudega mujal maailmas. Lisaks on ta töötanud Euroopa komisjoni töörühmas „Science and Society. High Level Group on Increasing Human Resources for Science and Technology in Europe“, mis seadis suunad loodusteadusliku hariduse arendamiseks Euroopas. 2010. aastal oli Rannikmäe Tartus toimunud „ICASE World Science Education Conference“ peakorraldaja.

Professor Rannikmäe koostöö Ida-Soome ülikooliga sai alguse 2008. aastal ning on hetkel kulmineerunud FP7 läbiviimisega, kus Tartu ülikool on üks juhtpartner. „Tema kogemus ning publikatsioonide arv õpetajahariduse ning õpetajate elukestva professionaalse eneseharimise alal on märkimisväärsed,“ toodi Ida-Soome ülikooli audoktorite kirjelduses välja.

Professor Eiki Berg

Sotsiaalteaduste ja ettevõtlusuuringute teaduskonna juures nimetati audoktoriks end teaduslikult ja ühiskondlikult tõestanud rahvusvaheliste suhete teooria professor Eiki Berg. Audoktori tiitel anti Bergile viimase viieteist aasta pikkuse teaduskoostöö eest Ida-Soome ülikooli piiriuurijatega, mida ilmestasid viljakad ühistegevused Soome akadeemia ja Euroopa komisjoni finantseeritud raamprogrammide projektides.

Berg on töötanud Tartu ülikooli sotsiaalteaduskonna dekaanina ning aidanud kaasa ülikooli Euroopa Liidu-Venemaa uuringute keskuse loomisele. Eesti Vabariigi riigikogu ning Euroopa parlamendi saadikuna on Bergil olnud võimalik edendada teadmiste mõju ühiskondlike arengute suunamisel kõige kõrgemal tasemel. Ka Bergi praegune nõustamistegevus Armeenia diplomaatide kooli ülesehitamisel on märk teadlaskogemuse ülekandest rahvusvahelise tasandi ettevõtmistes.

Professor Bergi uurimisteemade hulka kuuluvad kriitiline geopoliitika, identiteedipoliitika, piirid ja piiritlemised, setsessioon ja võimu jagamine, territoriaalsus, legitiimsus ja suveräänsusküsimused vaidlustatud poliitilistes üksustes. „Tal on rohkelt publikatsioone valdkonna juhtivates rahvusvahelistes väljaannetes ning tema panus rahvusvahelisse debatti piiriuuringute ning piirialade teemal on märkimisväärselt aktiivne,“ toodi Ida-Soome ülikooli audoktorite kirjelduses välja.

Ida-Soome ülikool on loodud 1. jaanuaril 2010 Joensuu ja Kuopio ülikooli ühildumisega. Ida-Soome ülikooli nime alt jagatakse audoktorite tiitleid välja esmakordselt. Audoktori nimetus on kõrgeim austusavaldus, mida Ida-Soome ülikool saab isikule osutada. Esmakordsel nimetamisel tunnustatakse 12 teaduslikult või ühiskondlikult silmapaistvat isikut.

Lisainfo: Miia Rannikmäe, TÜ loodusteadusliku hariduse professor, tel: 737 5083, e-post: miia.rannikmae@ut.ee;
Eiki Berg, rahvusvaheliste suhete teooria professor, tel: 737 5311, e-post: eiki.berg@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja