Tartu Ülikooli külastab kõrgetasemeline Rootsi teadlaste delegatsioon

Visiidi käigus arutatakse kuidas tulevikus veelgi süvendada ja laiendada juba hästitoimivat Eesti-Rootsi teaduskoostööd sünkrotronkiirguse vallas. TÜ Füüsika Instituudis tutvustavad Rootsi teadlased oma riigi teadusinfrastruktuuri strateegilist arengukava, rahvusvahelisel hindamisel heakskiidu saanud MAX-IV projekti ja loodava keskuse läbi avanevaid uusi suuri võimalusi nanoteadustes, materjalide uuringutes ja bioloogias.

TÜ Füüsika Instituudi teadusdirektori Marco Kirmi sõnul kuulub sünkrotronkiirus vaieldamatult maailma hetke tipptehnoloogiate hulka, mille kasutamine on viimastel aastatel plahvatuslikult suurenenud just bioloogias ning materjaliteaduses aga ka tööstuses, näiteks ravimifirmade poolt. "Suur osa viimaste aastate Nobeli preemiatest füüsikas, keemias ja bioloogias saadud tööde eest, mis vähemalt osaliselt on valminud sünkrotronkiirguse teemal. Samuti on mainekates teadusajakirjades nagu Nature ja Science ilmunud artiklitest märkimisväärne osa just sünkrotronkiirgusest," ütles Kirm.

Juba 1989. aastast alates viivad Eesti füüsikud ja TÜ Füüsika Instituudi materjaliteadlased oma uuringuid läbi Rootsis Lundi Ülikooli juurde kuuluvas Rootsi rahvuslikus sünkrotronkiirguse keskuses MAX-LABis. Marco Kirmi sõnul on samas muudel erialadel eestlaste esindatus olnud siiani suhteliselt tagasihoidlik ning laiem osalemine uues MAX-IV projektis edendaks märgatavalt ka Eesti teaduse potentsiaali maailmaareenil.

Lisainfo: TÜ Füüsika Instituudi teadusdirektor Marco Kirm, tel 737 4603, 5342 7170

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press