Tartu Ülikooli külastab tuntud keeleteadlane prof Frederick J. Newmeyer

Esmaspäeval, 21. septembril peab Tartu Ülikoolis loengu üks maailma tuntumaid keeleteadlasi, professor Frederick J. Newmeyer. Tema esimene loeng Tartu Ülikoolis on pühendatud inimkeele tekke teooriale.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"40533","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Kokku peab prof Newmeyer Tartu Ülikoolis kaks loengut (21.09 ja 23.09) ning esineb oponendina TÜ doktorandi Erkki Luugi doktoriväitekirja kaitsmisel (22.09).

Emeriitprofessor Haldur Õimu sõnul tasub loenguid kindlasti kuulama tulla. "Esimeses loengus kuuleb viimaseid uudiseid sellest, mida keeleteadlased arvavad inimkeele tekkimise kohta, teises loengus aga räägitakse sellest, kuidas keeleteadlased praegu üritavad liigitada ja kirjeldada maailma umbes 6000 erinevat keelt."

Frederick Newmeyer (sünd 1944) alustas oma karjääri USA keeleteadlase Noam Chomsky õpilasena. Ta on Washingtoni ülikooli emeriitprofessor ja Briti Columbia ülikooli ning Simon Fraseri ülikooli adjunktprofessor. Ta on olnud Linguistic Society of America president, ajakirjade Language, Journal of Pragmatics, Natural Language and Linguistic Theory toimetaja või kaastoimetaja.

Prof Newmeyeri arvukate publikatsioonide seast võib nimetada näiteks tema toimetatud ja Eestiski üsna hästi tuntud neljaköitelist kogumikku "Linguistics: The Cambridge Survey". Tema viimase aja huvikeskmes on kaks teemat, millest räägivad ka Tartus peetavad loengud: keeletüpoloogia ja inimkeele tekkimise problemaatika.

Esmaspäeval, 21.09 kell 14.15 – Can we reconstruct the language of the first humans?" Loeng ei eelda erilisi keeleteaduslikke eelteadmisi, vaid on mõeldud laiemale probleemist huvitatud auditooriumile.
newmeyer evolution abstract.pdf

Teisipäeval, 22. septembril kell 14 esinebNewmeyer oponendina Erkki Luugi doktoriväitekirja "The Noun/Verb and Predicate/Argument Structures" kaitsmisel.

Kolmapäeval, 23.09 kell 14.15 "Rare typological features: should grammars be punished for licencing them?" – keeletüpoloogia-alane loeng, mis eeldab teatud keeleteoreetilisi eelteadmisi kraadiõppe tasemel.
newmeyer typology abstract.pdf

Prof Frederick J. Newmeyer viibib Tartus 20.– 24. septembrini. Mõlemad loengud ja doktoriväitekirja kaitsmine toimuvad TÜ peahoones, auditooriumis 139.

Lisainfo: Tiia Margus, tel 737 5221, tiia.margus@ut.ee ja http://depts.washington.edu/lingweb/Faculty_Newmeyer.php

Karin Volmer
pressiesindaja