Tartu Ülikooli kunstimuuseumi uue näitusega tähistatakse muuseumi seinamaalingute valmimise 150. aastapäeva

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis avatakse 21. novembril kell 16 näitus „Pompei fragmendid“, mis on pühendatud Eesti esimesele spetsiaalselt muuseumi jaoks kujundatud interjöörile – 1868. aasta novembris valminud Pompei stiilis seinamaalingutele.

Näitusel tutvustatakse laiemalt Pompei ja Herculaneumi taasavastamisega Euroopa ette laotunud antiigipärandit ning selle tähtsust hilisemale kultuuriloole. Visuaalselt inspireerivas keskkonnas saab vaadata Pompei fragmentide kooslust.

„Ülikooli kunstimuuseumi seinamaalingud on oluline osa meie kultuuripärandist, need on tervikuna imeliselt hästi säilinud ja 150 aastaga juba ise museaali staatusesse tõusnud,“ sõnas üks näituse kuraatoritest Ingrid Sahk. „Seekord pakume akadeemilise teemakäsitluse asemel pigem kunstiinstallatsioonina mõjuvat kooslust. Peale seinamaalingute eksponeerime mitmekesiseid Pompei-ainelisi museaale vulkaanilistest setetest Ivan Aivazovski hiigelmõõtmetega maalini „Vaade Vesuuvile päev enne vulkaanipurset“ – seda Eesti Kunstimuuseumi kogusse kuuluvat maali saab Lõuna-Eestis vaadata esmakordselt,“ kirjeldas ta.

Samuti saab näitusel tutvuda antiikse grafitiga, vaadata Vesuuvi purske tagajärjel tuhasse mattunud, kuid nüüdseks välja kaevatud kunstiteoste valandeid ning imetleda Pompei vaadetega 19. sajandi graafikat ja fotosid muuseumi kogudest.

Näituse kuraatorid on Jaanika Anderson ja Ingrid Sahk ning kujundajad Madis Liplap ja Maarja Roosi.

Näitusega kaasneb publikuprogramm, mille esimene sündmus, kuraatorituur näitusel, toimub 28. novembril kell 16.15. Kooliõpilasi oodatakse osalema haridusprogrammis „Vesuuv“.

Näitus jääb huvilistele avatuks 29. märtsini 2019.

Publikuprogrammi kava

28.11 kl 16.15 ringkäik kuraatoritega

05.12 kl 17.15 Inge Kukk „Pompei seinamaalistiil ja selle hilisemad jäljendused“

30.01 kl 17.15 Madis Liplap „Kuidas me pesime puhtaks muuseumi seinad?!“

20.02 kl 17.15 Heli Tuksam „Kuidas eksponeerida ajalugu?“

27.03 kl 17.15 ringkäik kuraatoritega

Lisateave
Jaanika Anderson, Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor, jaanika.anderson@ut.ee, 737 5384, 5344 7404
Ingrid Sahk, Tartu Ülikooli muuseumi kuraator, ingrid.sahk@ut.ee, 737 5384