Tartu Ülikooli laborites valmistatakse India ravimifirma rahastuse abiga koroonaviiruse elusvaktsiini kandidaate

Tartu ülikooli viroloogid koos ametikaaslastega kaugelt Austraaliast ja Indiast on teinud esmapilgul uskumatuna näivaid, ent nüüd paljulubavate tulemuseni jõudnud katsetusi: geene „ümber kirjutades” on loodud nõrgestatud ja eeldatavasti inimorganismile kahjutud SARS-CoV-2 muteerunud versioonid, mis on ühtlasi vaktsiinikandidaadid.

Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits räägib Forte usutluses esimest korda avalikult uurimistööst SARS-CoV-2 geneetilise modifitseerimise valdkonnas. Ta selgitab viiruste nõrgestamise käigus saadud vaktsiinide olemust, mis seisneb sellest, et viiruse genoomi viidud mutatsioonid ei võimalda viirusel haigust tekitada, kuid sellised viirused on piisavalt tegusad selleks, et käivitada inimorganismis SARS-CoV-2 vastase immuunvastuse teke.

See omakorda annab aluse täiesti uuel tasemel vaktsiine luua, mida on koostöös India suurima ravimitootjaga juba alustatud. Lepingu detailid on poolte kokkuleppel konfidentsiaalsed.

Merits nimetab intervjuus SARS-CoV-2 „äärmiselt vastikuks" tegelaseks, kellega ta kaua tööd teha ei tahaks.

Loe edasi Delfi Fortest.