TARTU ÜLIKOOLI MAJANDUSTEADUSKOND KORRALDAB RAHVUSRAAMATUKOGUS EUROTEEMALISE DEBATI

Debatil väitlevad Tartu Ülikooli makroökonoomika prof Raul Eamets ja Audentese Ülikooli teadus- ja arendusprorektor prof Ivar Raig. Debatti juhib Tarmu Tammerk (France Press).

TÜ majandusteaduskonna prof Raul Eametsa hinnagul on eurole üleminek Eesti ühinemise järel Euroopa Liiduga meie arengu loomulik jätk. Samas on see Eametsa sõnul ka majanduslikult Eestile kasulik, kuna ligi 80% meie väliskaubandusest toimub ELga ning üle 80% Eestisse tehtud välisinvesteeringutest pärineb samuti ELst. Samuti on Eesti krooni kurss seotud euroga, mis näitab Eesti tihedat seotust Euroopa Liidu majandusruumiga.
Prof Raul Eamets selgitab kokkuvõtvalt euro kasulikkust küsimusega: "Kui meil on Euroopa Liidus üks ja ühine majandusruum, siis miks me peaksime arveldama erinevate valuutadega?"

Audentese Ülikooli prof Ivar Raigi hinnangul on üleminek eurole eelkõige poliitiline samm tsentraliseerituma föderaalriikliku moodustise (EL) kujundamisel, sest eurole üleminek kiirendab hindade kasvu ja hinnatasemete ühtlustumist. Samuti tähendab Raigi sõnul liitumine majanduskasvu pidurdumist, kuna Eesti majandus areneb praegu kiiremini kui eurotsooni majandus.
Prof Ivar Raig toob teisigi näiteid eurole ülemineku kahjulikkusest: "Eurole üleminek kinnistab küll tulevikus madala inflatsiooni, kuid koos sellega ka madalad palgad ning murelikuks teeb asjaolu, et siiani puudub toimiv mehhanism Euroopa Keskpanga demokraatlikule kontrollile allutamiseks. Ka rahaliidu paljud vanad liikmesriigid ise ei täida nn Maastrichti kriteeriume, kuid nõuavad nende täitmist uutelt liikmesriikidelt".


Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht

INFO: TÜ majandusteaduskonna emeriitprof Mait Miljan, tel 737 6321