Tartu ülikooli muuseum avas aastanäituse „PEA ASI: maailm õlgadel“

Meditsiiniteemaline näitus „PEA ASI: maailm õlgadel“ räägib nii erinevatest meeleelunditest, näost ja miimikast kui ka organitest, mida erinevalt loomariigi esindajatest inimesel ei ole või mille funktsioone inimesed tunnetada ja kasutada ei oska.

Muuseumi meditsiiniajaloo kogudest saab näitusel näha haruldasi esemeid nagu Immanuel Kanti ning Ludwig van Beethoveni koljumulaaže, samuti on eksponeeritud ajaloolised õppevahendid ja teadusinstrumendid ning käsitlemist leiavad oma vastuolulisuse tõttu kaasajal tahaplaanile jäänud teadussuunad nagu inimrasside uurimine ja frenoloogia.

Ajalooliste esemete kõrval pakutakse külastajale mitmeid interaktiivseid lahendusi, mis võimaldavad otsida oma näost pärilikke tunnuseid, mõõta silmade vaatevälja ulatust, kontrollida tasakaalumeelt ja palju muud põnevat.

Näituse raames toimuvad erinevad teemakuud: mai on pühendatud pea kaitsmisele, juuni ilule, juuli pärilikkusele, august ajule, september kõrvadele, oktoober silmadele, november suule ning detsember ninale.

Lisaks kaasnevad näitusega ka 1.-9. klassidele suunatud haridusprogrammid, mille käigus uuritakse läbi interaktiivsete tegevuste pea sisemust, aju, meeli ja pärilikkust.

Näituse „PEA ASI: maailm õlgadel“ kuraator on TÜ meditsiiniajaloo lektor Ken Kalling, projektijuht Tartu ülikooli muuseumi kuraator Terje Lõbu, kujunduse on teinud OÜ Ruumilaborist Andres Labi ja Janno Roos ning graafilise disaini Tuuli Aule.

Näituse valmimist on toetanud Eesti kultuurkapital, Tartu kultuurkapital, SA Tartu ülikooli kliinikum ja Lundbeck Eesti.

Näitus „PEA ASI: maailm õlgadel“ jääb Tartu ülikooli muuseumis avatuks kuni 2014. aasta lõpuni.

Lisainfo: Terje Lõbu, TÜ muuseumi kuraator, tel 737 5671, e-post terje.lobu [ät] ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge.tamme [ät] ut.ee
www.ut.ee