Tartu Ülikooli muuseum on nomineeritud Eesti muuseumide 2020. aasta auhinnale

Tartu Ülikooli muuseum kandideerib kahes kategoorias Eesti muuseumide aastaauhinnale. Püsinäituse kategoorias on ta nomineeritud ülikooli ajaloo näitusega „Minu elu ülikool“ ja ajutise näituse kategoorias näitusega „Kivilõikekunsti lummus. Morgenstern 250“.

„Tartu Ülikooli muuseum on muuseumiauhindade jagamisel pea igal aastal jõudnud nominentide hulka ja näituste kategooriates on alati tihe rebimine. Seda suurem on rõõm, et tänavu oleme auhinna saamiseks esitatud nii rahvusülikooli 100. aastapäeva puhul toomkirikus avatud püsinäitusega kui ka Eesti humanitaarteaduste ühe alusepanija Karl Morgensterni 250. sünniaastapäevale pühendatud ajutise näitusega ülikooli kunstimuuseumis,“ ütles muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson.

Ülikooli ajaloo püsinäitus „Minu elu ülikool“ valmis rahvusülikooli 100. aastapäevaks. See kajastab ülikooli elu läbi nelja sajandi, keskendudes kolmele (taas)algusele, ning tutvustab ülikooli tegevusvaldkondi ja Tartu teadusloo mõju meie tänapäevale. Samuti kajastab näitus ülikooli kultuurikontakte kolmel viimasel sajandil ja vaatleb ülikooli hoonete osatähtsust Tartu linnaruumi kujundamisel. Suur osa näitusest on pühendatud üliõpilaselule.

„Minu elu ülikool“ on valminud suure meeskonna koostöös. Näituse peakuraator on muuseumi direktor Mariann Raisma ning koostajad muuseumi endised ja praegused kuraatorid Ken Ird, Karoliina Kalda, Kaija-Liisa Koovit, Janet Laidla, Virge Lell, Lea Leppik, Külli Lupkin, Terje Lõbu, Paula Põder ja Kristiina Tiideberg. Projekti juhtis muuseumi näitusespetsialist Karoliina Kalda. Haridus- ja lasteprogrammid koostas muuseumi haridusosakonna juhataja Tiiu Kreegipuu. Näitusel väljas olevad ülikooli asutamis- ja taasasutamisaktide koopiad valmistasid Lilian Bristol, Tatiana Iakovleva ja Pille Kivihall. Konserveerimistööd tegid Anne Arus, Kristiina Ribelus ja Maria Väinsar ülikooli muuseumist ning Indrek Ikkonen, Karl-Erik Hiiemaa ja Mariliis Vaks Eesti Rahva Muuseumist. Näituse ülespaneku meeskonda kuulusid Piret Hirv, Kristiina Laurits, Eve Margus-Villems, Tanel Nõmmik ja Marko Männik. Näituse varustas tehnikaga AS Hansab ning vajaliku mööbli valmistasid Riksen OÜ ja Wako Värkstuba. Näituse loovlahendusi teostasid Exporabbit, Sheip OÜ, Clownplay OÜ, Vatson OÜ, Avar Agentuur OÜ, Mart Kivastik, Paula Mauer, Robert Annus, Ardo Ran Varres ja Plankfilm.

Ülikooli kunstimuuseumi selle aasta ajutine näitus „Kivilõikekunsti lummus. Morgenstern 250“ on pühendatud kunstimuuseumi asutaja Johann Karl Simon Morgensterni tänavu täitunud 250. sünniaastapäevale. Näitusel on eksponeeritud muuseumi rikkalik gemmivalandite kogu ja vaatluse all on iidne kunstiliik – kivilõikekunst. Näituse kuraator on muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson, haridusprogrammide koostaja muuseumi hariduskuraator Külli Valk ja meister Tanel Nõmmik. Konserveerimistööd tegi Kristiina Ribelus ülikooli muuseumist.

Mõlema näituse ruumide sisekujunduse autor on Mari Kurismaa ja graafilise disaini autor Mari Kaljuste.

Eesti muuseumide aastaauhinna Muuseumiroti laureaadid selguvad kümnes kategoorias 2021. aasta juunis Kuressaares toimuval auhinnagalal. Auhinda annavad välja Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu ning Eesti Muuseumiühing koostöös Kultuuriministeeriumi ja Muinsuskaitseametiga.

Lisateave: Jaanika Anderson, Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor, 5344 7404, jaanika.anderson@ut.ee

Sandra Sommer
pressinõunik
737 5681
5307 7820