Tartu Ülikooli muuseum tähistab Johann Karl Simon Morgensterni 250. sünniaastapäeva kahe uue näitusega

Tänavu möödub 250 aastat Tartu Ülikooli kunstimuuseumi rajaja ja raamatukogu kauaaegse juhi ning kõnekunsti, klassikalise filoloogia, esteetika, kirjandus- ja kunstiajaloo professori Johann Karl Simon Morgensterni sünnist. 50 aastat oma elust Tartus veetnud professori sünniaastapäeva tähistamiseks avatakse 11. juunil Tartu Ülikooli kunstimuuseumis näitus „Kivilõikekunsti lummus. Morgenstern 250“ ja samal päeval Tartu tähetorni aias näitus „Hommikutäht“.

Johann Karl Simon Morgensterni eestvõtmisel asutati 1803. aastal Tartu Ülikooli juurde loengute ilmestamiseks ja üliõpilaste kunstimaitse arendamiseks kunstimuuseum. Sel eesmärgil koondati muuseumisse gravüüre, maale, joonistusi, Egiptuse ja Idamaade muistiseid, antiikmünte ja -keraamikat. Kõige suuremal hulgal ostis Morgenstern muuseumile antiiksete gemmide kipsist koopiaid, mis on ammendamatuks pildimaterjaliks antiikaja kohta. Uuel näitusel võetaksegi lähema vaatluse alla unustusse vajunud kivilõikekunst.

Näitusega kaasneb publikuprogramm. Esimesed kuraatorituurid tehakse 11. ja 18. juunil ning neile saab registreeruda muuseumi kodulehel. Septembris algavad ka näitusega seotud loengud ja töötoad, kus kolmapäeva õhtupoolikutel käsitletakse paljusid teemasid geoloogiast kuni Eesti ehtekunstini. 

Näituse kuraator on Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson, kujundaja Mari Kurismaa ja graafilise lahenduse autor Mari Kaljuste. Näitus on eesti ja inglise keeles ning selle valmimist toetas Eesti Kultuurkapital. Näitus jääb avatuks järgmise aasta 26. märtsini. 

Saksa nimi Morgenstern tähendab tõlkes hommikutähte, millena tuntakse planeeti Veenus. Professor Morgenstern tegeles kogu elu klassikalise antiikkultuuri ja kaunite kunstidega ning kindlasti oli seetõttu ka vanade roomlaste ilujumalanna Veenus talle lähedane. Tähetorni aia näitus tutvustab planeeti Veenus ja selle uurimise lugu ning tähetornis tegutsenud astronoomide Johann Heinrich Mädleri ja Ernst Julius Öpiku osa selles.

Näituse koostasid Tartu Ülikooli muuseumi kuraator Lea Leppik ja haridusprogrammide kuraator Regina Pala ning astronoom Jaak Jaaniste. Näituse kujundaja on Marge Nelk Tartu Ülikooli muuseumist ning graafilise disaini autorid Maarja Roosi Tartu Ülikooli kirjastusest ja Marge Nelk. Näitus on eesti keeles ja seda saab tähetorni aias vaadata tasuta. Näitus jääb avatuks vähemalt aasta lõpuni.

Lisateave:
Jaanika Anderson, Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor, 5344 7404, jaanika.anderson@ut.ee
Lea Leppik, Tartu Ülikooli muuseumi kuraator, 526 1236, lea.leppik@ut.ee