Tartu Ülikooli muuseumid avavad külastajatele uksed 13. mail

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed ning Tartu Ülikooli muuseum avavad oma külastuskeskused kolmapäeval, 13. mail. Maikuu nädalavahetustel pääseb Tartu Ülikooli muuseumi lahtiolekuajal ka ajaloolise toomkiriku vaateplatvormile. Muuseumide hoonetes, vaateplatvormil ning botaanikaaia kasvuhoonetes ja avamaal järgitakse 2+2-liikumisreeglit (v.a pered), desinfitseeritakse pindu ning õhutatakse ruume korrapäraselt, et tagada külastajate ja töötajate turvalisus.

Kultuuriministeerium on koostöös muuseumidega kokku pannud põhjalikud käitumisjuhised külastajate vastuvõtuks praeguses eriolukorras. Neid juhiseid järgivad ka Tartu Ülikooli muuseumid. „Palume muuseumi külastajatel hoiduda üksteisest vähemalt kahe meetri kaugusele ning muuseumi tulles ja sealt lahkudes pesta ja desinfitseerida käed. Desinfitseerimisvahendid on ka muuseumides olemas,“ sõnas Tartu Ülikooli loodusmuuseumi näituste ja loodushariduse  osakonna juhataja Reet Mägi.

„Rühmaekskursioonideks ja õppeprogrammideks palume ette registreeruda, et saaksime vastuvõtu korraldada kuni kümne inimese kaupa. Kui tulijaid on rohkem, teeme mitu rühma,“ lisas Mägi.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi näitus „MAAILM SELJAKOTIS. 100 aastat loodusteaduslikke ekspeditsioone“, mis on pühendatud rahvusülikooli sajandale sünnipäevale, jääb külastajatele avatuks veel kuni jaanipäevani.

Tartu Ülikooli muuseumi kolmes majas ootavad huvilisi nii ülikooli kui ka teadusajalooga seotud püsi- ja ajutised näitused. Toomkirikus jääb esialgu suletuks Hullu Teadlase kabinet ja tähetornis keldrikorrusel asuv haridusruum. Muuseumist, kunstimuuseumist ja tähetornist saab ette tellida ekskursioone ja haridusprogramme kuni kümneliikmelistele rühmadele.

Tartu Ülikooli muuseum palub ülalmainitud reeglitele lisaks külastajatel võimaluse korral kanda muuseumis maski ning kindlasti järgida muuseumisse üles pandud ja töötajate jagatavaid juhiseid. Audio- ja videogiidide kasutamiseks soovitab muuseum kaasa võtta isiklikud kõrvaklapid.

„Meil on taas rõõm jagada külastajatega Tartu Ülikooli muuseumi erilist füüsilist ruumi. Olen jätkuvalt seda meelt, et meie muuseumi olemuse tuum on eheduse tunnetus, pärisasja puudutus,“ ütles muuseumi direktor Mariann Raisma. „Ootame teid meie näitustele alates 13. maist ning teeme kõik, et külastus oleks turvaline ja nauditav.“

Maikuus on ülikooli muuseumi majad avatud talvistel lahtiolekuaegadel. Täpsem teave on muuseumi, kunstimuuseumi ja tähetorni kodulehel.

Toomemäel muuseumi ümbruses asuvaid välinäitusi ja botaanikaaia avamaad saab külastada juba enne eelolevat kolmapäeva.

Lisateave:
Reet Mägi, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia näituste ja loodushariduse osakonna juhataja, 504 0826, reet.magi@ut.ee
Mariann Raisma, Tartu Ülikooli muuseumi direktor, 522 1702, mariann.raisma@ut.ee

Sandra Sommer
pressiesindaja