Tartu ülikooli naiskoor laulis end koorimuusika kõrgliigasse

Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor saavutas Euroopa Grand Prix’ sarja kuuluval Marktoberdorfi XIV rahvusvahelisel koorikonkursil naiskooride kategoorias III koha. Koori juhatas Saksamaal toimunud konkursil koori kunstiline juht Triin Koch.

Alates 1988. aastast toimuv Marktoberdorfi rahvusvaheline kammerkooride konkurss on üks Euroopa kõrgetasemelisemaid koorifestivale. Seekord võistles kokku 15 koori Lõuna-Koreast, Kuubalt, USAst, Ukrainast, Lätist, Saksamaalt, Šveitsist, Indoneesiast, Ungarist, Venemaalt ja Eestist. Konkurss toimus kahes kategoorias: kammerkooride kategoorias võistles kümme ja naiskooride kategoorias viis koori.

TÜ naiskoori saavutust võib pidada esmaklassiliseks, kuna erinevalt naiskooride kategoorias I ja II koha saavutanud kooridest ei tegele TÜ naiskoori lauljad muusikaga igapäevaselt.

„Oleme saavutatu üle üliõnnelikud,“ rõõmustas koori dirigent Triin Koch. “Aeg-ajalt oli tunne, et tegu on vastupidavuskonkursiga, sest esinemisi täis päevad venisid 17-tunnisteks muusikamaratonideks. Hoolimata pikkadest päevadest oli meeleolu suurepärane – sellisel tasemel koore ja konkursikorraldust pole naiskoor oma 70 aasta jooksul veel kohanud.“

TÜ naiskoor esitas konkursil kaks kava. I voorus tuli esineda kuni 25-minutilise kavaga, kus kanti ette väga erinevat muusikat alates varasest barokist kuni ülikeerulise faktuuriga tänapäevaste teosteni välja. Nii kandis naiskoor ette J. Galluse, J. Brahmsi, G. Grigorjeva, W. Buchenbergi, V. Tormise ja J. Tarmi teoseid. II vooru 10-minutilises kavas sai koori esituses kuulata A. Pärdi, V. Tormise ja E. Mägi loomingut.

Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor on alates 1945. aastast pidevalt tegutsev kontsertkoor, mille peadirigent ja kunstiline juht on 2005. aasta sügisest Triin Koch. Oma 70 tegutsemisaasta jooksul on koor edukalt osalenud mitmetel rahvusvahelistel ja kodumaistel koorikonkurssidel ning salvestanud suure hulga Eesti koorimuusikat. 2015. aastal anti välja eesti heliloojate uue naiskoorimuusikaga helikandja ”Võrsed”. TÜ naiskoor tunnistati tänavu kevadel Eesti naiskooride võistulaulmisel Eesti parimaks naiskooriks.

TÜ naiskoori saab kuulda juba 30. mail kell 17 Heino Elleri nim. Tartu muusikakooli Tubina saalis, kus tähistatakse oma kauaaegse dirigendi Vaike Uibopuu 75. sünnipäeva. Juulis ootab naiskoori reis Prantsusmaal Provence’i kontsertreisile ning septembri algus toob kaasa esinemise teatrifestivalil Draama 2015.

Lisainfo: Maarja Ülper, TÜ akadeemiline naiskoor, tel 5257906, maarja.ylper@gmail.com.

Egle Merbach
TÜ avalike suhete peaspetsialist