Tartu ülikooli noorteadlased kohtuvad Nobeli preemia laureaatidega

30. juunist 5. juulini toimub Lindaus Saksamaal 63. noorteadlaste ja nobelistide kohtumine, kus ainsate eestlastena osalevad oma teadustööle pühendunud kaks Tartu ülikooli keemia instituudi noorteadlast.

Lindaus toimuva kohtumise keskmes on sel aastal keemia – roheline keemia, keemilise energia muundamine ja säilitamine, biokeemilised protsessid ja nende struktuurid. Tänavusel keemiafoorumil osaleb 35 Nobeli keemiapreemia laureaati, kes ootavad kohtumist enam kui 600 uue põlvkonna tippteadlase ja -uurijaga 78 riigist.

Eesti teaduste akadeemia esitas kandideerijate hulgast kohtumisele kolm Eesti parimat keemia valdkonna kraadiõppurit ja teadurit, kelle hulgast valis Lindau konverentside nõukogu hindamiskomisjon Eestit esindama kaks Tartu ülikooli noorteadlast – keemia instituudi analüütilise ja füüsikalise keemia teaduri Karin Kipperi ja analüütilise keemia õppetooli doktorandi Jaan Saame.

„Otsustasin kandideerida tänu oma doktoritöö juhendaja Koit Herodese ettepanekule,“ räägib Kipper: „Esmalt tundus mõte võimalusest kohtuda Nobeli preemia laureaatidega veidi ebamaine, kui aga osutusin valituks, oli rõõm väga suur.“ Kipper ootab kohtumiselt Nobeli preemia laureaatidega palju inspiratsiooni ja häid mõtteid, et oma teadustööga edasi minna. „Nobeli laureaatidest ootan väga Aaron Ciechanover’i, Walter Gilberti ja ainsa nais-Nobeli laureaadi, Ada E. Yonath’i ettekandeid,“ loetleb Kipper, lisades, et nimetatud laureaadid on saanud oma preemia suuremal või vähemal määral inimese tervisesse ja sellega seonduvasse panustades: „Ka minu teadustöö on üsna tihedalt seotud ravimianalüüsidega ning uute rakenduste leidmisega, mis aitaksid ravimianalüüse kiiremaks, lihtsamaks, odavamaks ja kättesaadavamaks muuta.“

Saame teadustöö seisneb peamiselt orgaaniliste ülitugevate hapete ja aluste uurimisel erinevates keskkondades ning on seotud näiteks arengutega meditsiinitehnoloogias, materjaliteaduses ja kõrgefektiivsete energiaallikate väljatöötamisel.

Tartu ülikooli teadusprorektori Marco Kirmi sõnul on tegemist suure tunnustusega Tartu ülikooli noorteadlaste ja doktorantide tööle: „Lindau konverentsidele kutsutakse parimatest parimad. Keemia on ka ju üks üheksast teadusvaldkonnast, kus Tartu ülikool kuulub maailma 1% viidatuimate hulka juba aastaid. See on keemikute järjepideva aastatepikkuse töö tulemus, mille lahutamatu osa on efektiivne doktoriõpe, mis kindlustab tipptasemel spetsialistide ettevalmistuse nii tööstustele kui ka akadeemilistele asutustele.“

Nobeli preemia laureaatide ja noorteadlaste kohtumist korraldatakse alates 1951. aastast. Loe lisa sündmuse kodulehelt.

Lisainfo: Karin Kipper, Tartu ülikooli analüütilise ja füüsikalise keemia teadur, tel: 566 67504, e-post: karin.kipper@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja