Tartu Ülikooli õigusteadlased analüüsisid Euroopa Liidus kehtestatud halduskaristuste ülevõtmist Eestis

Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse (RAKE) ja õigusteadlaste koostöös on valminud uuring „Euroopa Liidu õiguses sätestatud halduskaristuste kohaldamine Eesti õiguses“. Selle autorid on Anneli Soo, Alexander Lott ja Andreas Kangur.

Uuringus analüüsiti, kuidas võtta Euroopa Liidu (EL) õiguses sätestatud halduskaristused Eesti õigusesse üle viisil, mis oleks mõistlik ja inimeste õigustega enim kooskõlas. Analüüsis aga leiti, et EL ei kirjuta halduskaristuste ülevõtmisel liikmesriikidele menetlusraamistikku ette, mis tähendab, et igal liikmesriigil on õigus säilitada oma senine menetluskord.

Autorite meelest ei ole seetõttu õige seisukoht, et Eesti, kus kuritegudeks mitteküündivaid õigusrikkumisi on juba pikka aega menetletud küllaltki tõhusalt väärteomenetluse korras, peab ELi halduskaristuste ülevõtmiseks looma halduskaristused ja uue haldusmenetluskorra. Siiski leiti analüüsis, et väärteomenetluse tõhusust on võimalik suurendada, ja esitati sellekohased ettepanekud.

Uuringuaruande leiab RAKE veebilehelt siit.