Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhinna pälvis kunstnik Kaljo Põllu

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41286","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]"Kaljo Põllu on mitmetahuline kunstnikuisiksus. Sinna mahub võimas, arhetüüpse kujundikasutusega metsotinto periood graafikas 1960ndatel ja 1970ndatel, eksperimendid op- ja popkunsti juurutamisega Eestis (Visarite periood Tartus) kui ka pikaajaline tegevus etnograafilise ja hõimukunsti uurija ja populariseerijana," seisab Kunstnike Liidu esitatud põhjenduses. "Kogu tema tegevus on kantud sügavast missioonitundest. Tema juhendamisel toimunud legendaarsed ekspeditsioonid Siberi hõimurahvaste juurde ja lisanduv kogujatöö on üles kasvatanud terve põlvkonna noori kunstnikke, kes suhtuvad hoolivalt pärandisse ja leiavad võimaluse rakendada etnograafilist materjali ka novaatorlikus kunstiloomes."

Kandidaatide hulgast tegi valiku komisjon, kuhu kuulusid kirjanik Doris Kareva, helilooja Veljo Tormis, Eesti Kunstimuuseumi direktor Marika Valk, literaat Mart Orav, TÜ rektor Alar Karis, õppeprorektor Birute Klaas ning TÜ emeriitprofessorid Ain-Elmar Kaasik ja Jaak Kangilaski.

Auhinnale kandideerisid kirjanik Arvo Valton-Vallikivi, folklorist Ülo Tedre, kirjanik Hando Runnel, kirjanik Ain Kaalep, akadeemik Erast Parmasto, dirigent Tõnu Kaljuste, kirjanik Jaan Kaplinski, luuletaja Paul-Eerik Rummo, folklorist Mall Hiiemäe, kirjanik Ene Mihkelson ja TÜ emeriitprofessor Rein Taagepera.

Tartu Ülikool annab Rahvusmõtte auhinda välja neljandat korda. Auhinnaga tunnustatakse inimest, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud Eesti riiklikku ja rahvuslikku eneseteadvust. Laureaat saab auhinnaks Ilmamaa kirjastuse poolt väljaantava "Eesti mõtteloo" sarja 50 köidet ning klaasist taiese. Varem on auhinna pälvinud kirjanik ja etnoloog Ilmar Talve, helilooja Veljo Tormis ja akadeemik Endel Lippmaa.

Lisainfo: Birute Klaas, TÜ õppeprorektor, tel 737 6200, 506 9749

Liina Jürgen