Tartu Ülikooli senat jättis uues põhikirjas jõusse neli teaduskonda

Täna kogunenud TÜ senat kaalus nõukogu ettepanekul akadeemiliste üksuste nimetusi uues ülikooli põhikirjas. Senat arutas kolme väljapakutud akadeemiliste üksuste nimetamise võimalust, kuid ükski neist ei pälvinud piisavalt toetust, et viia põhikirja sisse muudatus. Jõusse jäi senati 30. mai otsus moodustada 1. jaanuarist 2016 ülikoolis neli teaduskonda.

Varianti, kus instituudina tegutsevad akadeemilised üksused võivad oma nimes kasutada sõna „teaduskond“ ei toetanud ükski senati liige. Samuti ei toetatud varianti, kus pikendatakse teaduskondade nimesid, näiteks sotsiaalteaduskonna nime asemel oleks õigus- ja sotsiaalteaduskond.

Nimelahendust, kus suurte teaduskondade asemel oleksid valdkonnad, toetas 7 senati liiget. Põhikirjas muudatuse sisseviimiseks oleks vaja olnud 15 senati liikme toetust.

Senati esimehe ja ülikooli rektori prof Volli Kalmu sõnul on Tartu Ülikooli eeliseks võimalus ehitada ligi neljasaja-aastasele traditsioonile üles kaasaegne ülikool. „Ajalugu ja traditsioonid on osa Tartu Ülikooli väärtustest ja mul on hea meel, et nii nõukogu kui ka senat suhtuvad seniste teaduskondade identiteediga seotud hirmude maandamisse tõsiselt. Senat arutas täna täiendavate kompromisside tegemise võimalusi, aga otsustas lõpuks jääda maikuus langetatud, ülikooli kui terviku arengut enim arvestava otsuse juurde.“

Senat täiendas põhikirja paragrahvi 15 lõike 2 punkti 16, millega täpsustatakse seni erinevaid tõlgendusi tekitanud sätet rektori pädevuste loetelus. Rektoril on õigus otsustada ülikooli tegevusega seotud üldisi küsimusi, mis ei ole antud senati ega nõukogu pädevusse. Kõnealuse täienduse lisamine välistab võimaluse sätet tõlgendada nii, et rektor võiks otsustada teaduskondade ning instituutide ja kolledžite otsustusorganite pädevuses olevaid küsimusi.

Ülikooli nõukogu toetas 16. juuni istungil ülikooli juhtimis- ja struktuurireformi, põhikirja kinnitamise peaks nõukogu otsustama enne 30. juunit 2014.

Kui nõukogu uue põhikirja kinnitab, moodustuvad 1. jaanuarist 2016 Tartu Ülikoolis neli teaduskonda: sotsiaalteaduskond, filosoofiateaduskond, arstiteaduskond ja loodusteaduskond. Teaduskondade koosseisu kuuluvate akadeemiliste üksuste täpsed nimed ning põhikirjad saavad paika 2015. aasta suve lõpuks.

Vaata Tartu Ülikooli juhtimis- ja struktuurimuudatusi lahtiseletavat joonist.

Põhikirja protsessist saab täpsema ülevaate Tartu Ülikooli kodulehelt.

Lisainfo: Volli Kalm, Tartu Ülikooli rektor, tel: 737 5601, 501 0866, e-post: volli.kalm@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja