Tartu Ülikooli sotsiolingvistid asuvad uurima liivi pärandit

Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudi teadlased hakkavad koostöös Läti Ülikooli liivi instituudi teadlastega uurima inimeste suhteid pärandi ja pärandkeelega kunagi liivlaste poolt asustatud piirkondades. Teadlased osalesid edukalt projektikonkursil, mis korraldati Euroopa Liidu teaduse ühise kavandamise algatuse „Kultuuripärand ja muutuv maailm“ raames.

Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudi sotsiolingvistika töörühm, mida juhib keelesotsioloogia kaasprofessor Kadri Koreinik, osales edukalt koos Läti Ülikooli liivi instituudi, Hollandi Groningeni Ülikooli ning Suurbritannia Falmouthi Ülikooliga kultuuripärandi uurimisprojektide konkursil „Cultural Heritage, Identities & Perspectives: Responding to Changing Societies“.

Ühisprojektis „Re-voicing cultural landscapes: narratives, perspectives, and performances of marginalised intangible cultural heritage“ („Kultuurimaastike hääle taasleidmine: marginaliseeritud vaimse kultuuripärandi narratiivid, väljavaated ja toimimine“) uurivad Tartu Ülikooli ja Läti Ülikooli liivi instituudi teadlased inimeste suhteid pärandi ja pärandkeelega kahes kunagi liivlaste poolt asustatud piirkonnas: Kuramaa liivi rannas Läti loodeosas ja ajaloolise Metsapoole liivi alal Liivi lahe idakaldal nii Läti kui ka Eesti poolel.

Projekti peamine ülesanne on võrrelda ajalooliste etniliste vähemuste kultuure Suurbritannias (korni), Hollandis (friisi), Lätis ja Eestis (liivi), et mõista paremini kultuuripärandi toimimist ning võimalusi elavdada unustusse vajunud pärandkultuurikooslusi. Projekt pakub kogukondadele teadmisi, aitab leida parimaid tegutsemisviise ning tugevdada piirkondlikku identiteeti.

Ühise kavandamise alatus „Kultuuripärand ja muutuv maailm“ on osa Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist „Horisont 2020“. Peale muude tegevussuundade kuulutatakse selle algatuse raames välja rahvusvahelisi projektikonkursse, mille eesmärk on leida strateegiaid, meetodeid ja vahendeid kultuuripärandi kaitsmiseks ja kasutamiseks.
Ühiskonkursile esitati 90 interdistsiplinaarset projektitaotlust, millest rahastuse pälvis kuus. Tartu Ülikooli töörühma rahastab Eesti Teadusagentuur.

Lisateave: Kadri Koreinik, TÜ keelesotsioloogia kaasprofessor, kadri.koreinik@ut.ee