Tartu Ülikooli teadlased esitlesid Vabariigi Presidendile tulevikku vaatavaid teadusprojekte

Kolmapäeval, 26. veebruaril külastas Vabariigi President Kersti Kaljulaid Tartu Ülikooli, et tutvuda keemia instituudis arendatavate keskkonnahoidliku tehnoloogia lahendustega ning Delta keskuse õppe-, teadus- ja ettevõtluskoostöö võimalustega.

Presidenti tervitasid Tartu Ülikooli Chemicumis rektor professor Toomas Asser, loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan Leho Ainsaar ning keemia instituudi direktor, füüsikalise keemia professor Enn Lust, et anda ülevaade keemia instituudi uurimisteemadest ja osalusest keerukate tulevikuenergeetika probleemide lahendamisel. Professor Lust tutvustas presidendile elektrokeemia- ja taastuvenergeetikaseadmete arendamist ning kinnitas muu hulgas, et Tartu Ülikool on valmis koos ettevõtjatega osalema Eesti taastuvenergeetikakompleksi ja ringmajanduse ülesehitamises.

Professor Lust rääkis ka võimalustest saavutada tahkeoksiidsete kütuseelementide kasutamisel vähemalt kaks korda parem kütuse elektriks ja soojuseks muundamise efektiivsus. Samuti tutvustas ta veebruaris alanud koostööd OÜ-ga Auve Tech. Selle koostöö eesmärk on arendada välja unikaalne isejuhtiv vesiniksõiduk, milles kasutatakse praegustest energiaallikatest pikema elueaga ja ohutumaid uue põlvkonna kütuseelemente. Arendustöö käigus on kavas vähendada kütuseelementides kalli ja defitsiitse plaatina kogust või asendada see raua- või koobaltipõhiste katalüsaatoritega ning pikendada elementide vastupidavust. Uute kütuseelementide laialdane kasutuselevõtt vähendaks märkimisväärselt linnade õhusaastet ja ühtlasi leevendaks inimeste tervisemuresid.

President sai ülevaate ka Chemicumi taastuvenergeetika demokeskuse arendustööst. Keskuses näidatakse mitmesuguseid elektrienergia salvestamise lahendusi ning võimalusi salvestada Eesti oludes tuule- ja päikeseenergiat. Et president tundis huvi vesinikul põhinevate jätkusuutlike energiaallikate vastu, tutvustas professor Lust praegu välja töötatavat Eesti vesinikutehnoloogiate infrastruktuuri teekaarti  ja tuuleenergia osatähtsust selles. „Tuul on uus põlevkivi,“ tõdes president Kaljulaid ja lisas, et ka vesinikutehnoloogiate taristus on kandev roll tuuleenergial. Kogu nüüdisaegne energeetika eeldab tuuleparkide kiiremat ehitamist ja nende rakendamist ka vesiniku elektrolüüsimiseks. See aitaks ühtlustada  võrkude koormust, sest vesinikutehnoloogiad loovad eelduse neljandaks tehnoloogiliseks revolutsiooniks.

Biogaasi kasutusvõimalustest rääkides sõnas professor Lust, et biogaasis sisalduvat süsinikdioksiidi on otstarbekas väärindada metaaniks, mida on seejärel võimalik kasutada kütuseelementides. Biogaasi põletamine pelgalt sisepõlemismootoriga busside käigushoidmiseks ja soojuse toomiseks on Lusti sõnul kodumaise bio- ja energeetilise ressursi lubamatu raiskamine.

Presidendiga arutati ka nn targa kodu teemal ning kõneldi hajali asuvate kohalike energiatootmis- ja -säilitamiskomplekside ühildamisest elektrivõrguga. Hajali asuvad salvestusvõimalusega tuule- ja päikeseenergiapõhised süsteemid tagavad märksa ilmastiku- ja diversioonikindlama elektritootmise, kui tagaksid ülisuured jaamad Eesti idapiiril. President avaldas lootust, et tulevikus saab iga inimene oma tarbeks päikese- ja tuuleenergiast elektrit toota ja seda salvestada, et kasutada seda näiteks elektriauto patareide laadimiseks, vesiniku tootmiseks kütuseelementidega autole või ka lühiajalise elektrikatkestuse korral. Lisaks võiks olla võimalus elektrit tipptarbimisajal võrku müüa. Selline hajussüsteem vähendaks tublisti elektrikatkestuse mõju inimeste igapäevaelule ja vajadust ehitada järjest suurema ülekandevõimsusega elektriliine.

President tutvus Chemicumis ka Euroopas ainulaadse gaaside adsorptsiooni ja poorsete materjalide uurimise, superkondensaatorite ning naatriumioonpatareide laboritega, kus süsinikmaterjal toodetakse Eesti hästilagunenud turbast. Samuti tutvustati talle oksiidsete materjalide sünteesi ja tahkeoksiidsete kütuseelementide labori tööd.

Pärast Chemicumiga tutvumist tegi president Kaljulaid ringkäigu ka Tartu Ülikooli Delta keskuses. Tänavu jaanuaris avatud õppe- ja teadushoones tutvus president personaalmeditsiini ja terviseinformaatika keskusega. Ta avaldas lootust, et Tartu Ülikooli teadlaste arendatav e-meditsiini kasutajaliides teeb ligipääsu isiklikele terviseandmetele peagi iga inimese jaoks mugavaks, aga aitab kaasa ka riigi tõhusamale toimimisele.

Arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilo tutvustas infotehnoloogia õppe- ja teadustöö võimalusi: graafika ja virtuaalreaalsuse laborit, teadusarvutuskeskust ning kuut õppetooli, kus tegeldakse eri valdkondadega, alates andmeteadusest ja isejuhtivatest sõidukitest ning lõpetades personaalmeditsiini arendamisega. „Oluline on maja loodav sotsiaalne sünergia –  et inimesed on siin omavahel koos, saavad küsimused lahenduse justkui lennult,“ rääkis Vilo.

Matemaatika ja statistika instituudi esindajad, kes väljendasid samuti rõõmu uue maja üle, kiitsid, et tudengite huvi matemaatika vastu on kasvamas. Presidendi kinnitusel annab just matemaatika- ja IT-pädevus praeguses Eestis kõige kindlamini hea palgaga töökoha.

Tartu Ülikooli robootika dotsendi Karl Kruusamäe eestvedamisel tutvuti Delta keskuses robotite väljaku, arvutigraafika ja virtuaalreaalsuse laboriga. Neuroturunduse katseruumis sai president põgusa ülevaate tarbijakäitumise uuringutest ja nende rakendamisest näiteks emotsioonide analüüsimisel ja nutiülekäikude tõhususe hindamisel.

Presidendile näidati ka täna avatavat Delta Sandboxi – tudengiprojektide keskkonda, kus üliõpilased saavad lahendada ettevõtete tootearenduse ja -disaini ülesandeid. Tootejuhtimine on seni Eesti ülikoolides vähe tähelepanu saanud, kuid rahvusvahelises võrgustikus Design Factory Global Network on alustatud nii rahvusvahelisi kui ka Eesti ettevõtete kaasrahastatud projekte.

President tegi põike ka tänavu aprillikuus avatavasse Delta keskuse ettevõtlusmajja, kuhu kolivad masinõppe ja andmeteaduse kompetentsikeskus STACC, Cybernetica AS, SEB Panga innovatsioonikeskus, Statistikaamet, Swedbank, Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaator ja Tartu Teaduspark.

Kolmepäevasel Tartumaa visiidil viibiv president Kaljulaid kohtub Tartu Ülikooli teadlastega ka täna ja homme. Delta keskuse külastust lõpetades edastas rektor Toomas Asser presidendile kutse esineda edaspidi külalislektorina Tartu Ülikooli üliõpilastele.

Vaata fotogaleriid külastusest Tartu Ülikooli facebookis.

Lisateave:
Enn Lust, TÜ keemia instiuudi direktor, 511 2030, enn.lust@ut.ee
Jaak Vilo, TÜ arvutiteaduste instituudi juhataja, 737 5483, jaak.vilo@ut.ee