Tartu Ülikooli teadlased kohtusid Nobeli preemia laureaatidega

Tänavusel Lindau foorumi noorte teadlaste kohtumisel Nobeli preemia laureaatidega osalesid Eestist Tartu Ülikooli füüsika instituudi materjaliteaduse nooremteadur Kristjan Kalam ja meditsiiniteaduste valdkonna dekanaadi ravijuhendite metoodikanõunik Urmeli Katus.

Järjekorras 70. Lindau foorum toimus 27. juunist 2. juulini ning sellel sai interaktiivses vormis osaleda arvukatel aruteludel, vestlustel, esitlustel ja suhtlusüritustel. Foorumil oli 74 Nobeli preemia laureaati ja ligi 700 noort teadlast umbes 100 riigist. Kroonviiruse pandeemia tõttu veebis toimunud aastapäevakohtumisel käsitleti aktuaalseid teemasid nagu tulevikupandeemiad, geenide muutmine ja muundamine, kliimamuutused, usaldus teaduse vastu ja Lindau foorumi tulevik.

Kuigi konverents toimus virtuaalselt, oli Kristjan Kalami sõnul sellegipoolest tegu väga toreda ja kohati vahetu üritusega. „Näiteks paluti kuu aega enne konverentsi kõigil, kes end musikaalseks peavad, saata lühiklipp endast laulmas pala „Say a little prayer for you“ või mängida mõnel pillil Beethoveni „Oodi rõõmule“. Kõigist klippidest töödeldi kokku terviklik pala, mis mängiti avatseremoonial ette – oli väga meeleolukas ja hästi tehtud,“ ütles Kalam.

„Et vaim ei väsiks, olid korraldajad sel aastal lisanud programmi pooletunnised „treeningpausid“, mis varieerusid Qi gongist jõutreeninguni,“ tõi näite heast korraldusest ka Urmeli Katus.

Kalam ütles, et nobelistide kuulamiseks ja nendega suhtlemiseks olid erinevad viisid: loeng, vabas vormis arutelu, vestlusring jms. Ettekanded ja arutelud salvestati ning osalejatel on võimalik neid järelkuulata või taasavastada. „Peaaegu kõigil juhtudel toimus ka küsimuste ja vastuste voor. Nii mõnegi nobelistiga läks vabas vormis arutelu tõepoolest väga vahetuks ja siiraks ning räägiti elulisematelgi teemadel kui teadustöö spetsiifika.“

Kalam tõi näiteks Donna Stricklandi, kellega sai räägitud üksjagu naiste rollist teaduses ning töö- ja pereelu ühildamisest. Samuti vesteldi Steven Chuga peamiselt teaduse ning poliitika sarnasustest ja erinevustest. „Ta andis ka näpunäiteid, kuidas teadlasena poliitikutega suhelda. Mõistagi oli ka teaduslikke ettekandeid – enim jäid meelde Didier Quelozi loeng eksoplaneetidest ja Kip Thorne’i ettekanne mustadest aukudest ja gravitatsioonilainetest,“ rääkis Kalam.

Konverents lõppes vestlusringiga teemal „Miks usaldada teadust?“, mis oli Kalami sõnul samuti väga huvitav. „Seal tõstatus erinevaid teemasid alates sellest, mida üldse tähendab teaduse usaldamine, kuni selleni, millal ja miks kaob paljudel inimestel lapselik uudishimu maailma vastu ning kuidas seda uudishimu ja avastamise erutust jälle ellu kutsuda,“ sõnas ta.

„Mina võtan ürituselt kaasa teadmise, et teaduskogukonnas peab toimuma teadmiste ja ideede avatud jagamine,“ leidis Urmeli Katus.

Möödunud suvel toimuma pidanud 70. Lindau foorum lükati kroonviiruse tõttu aasta võrra edasi. Osalemisõiguse võitnud noorteadlased said võimaluse võtta osa veebiüritusest Online Science Days.

Lindau Nobeli laureaatide kohtumised noorte teadlastega said alguse 1951. aastal ja need on kujunenud ainulaadseks rahvusvaheliseks teadusfoorumiks. Lindau kohtumiste teemad vahelduvad kolme Nobeli preemia teadusvaldkonna vahel, milleks on füüsika, keemia või füsioloogia ja meditsiin.

Lähemat teavet saab Lindau foorumi veebilehelt. Loe ka fooruminädala tipphetkedest ja vaata fooruminädala fotosid. Lisainfo on Eesti Teaduste Akadeemia veebilehel.