Tartu ülikooli teadlased pälvisid Euroopa molekulaarbioloogia organisatsiooni grandid

Euroopa molekulaarbioloogia organisatsioon (EMBO) tunnistas sel aastal installatsioonigrandi vääriliseks Tartu ülikooli genoomika-mikrobioomika vanemteaduri Elin Oru ja struktuuribioloogia vanemteaduri Arto Pulga, kes saavad järgnevate aastate jooksul oma teadustöö rahastamiseks 50 000 eurot aastas.

Grant antakse teadlastele, kes soovivad programmiga liitunud EMBO liikmesriigis (Horvaatia, Tšehhi, Eesti, Poola, Portugal ja Türgi) rajada oma iseseisvat uurimisgruppi. Soovijate hulgast tegi valiku EMBO teadlastest koosnev komisjon ning peamiseks valikukriteeriumiks oli seni tehtud töö teaduslik tase, samuti peab kandideeriv teadlane olema vähemalt kaks järjestikust aastat olnud eemal riigist, kuhu soovib uurimisgrupi luua. Kolm aastat peale grandi välja andmist kontrollib EMBO tehtud teadustööd ning otsustab edasise kahe aasta rahastamise.

Tartu ülikooli teadusprorektor Kristjan Vassil kinnitas, et grantide pälvimine aitab Tartu ülikooli molekulaarbioloogia taset Euroopas esile tõsta:  „EMBO grant aitab kindlasti kaasa ülikooli tuntusele Euroopas ning seda eeskätt just väga kõrgekvaliteedilise retsenseerimise ja stipendiaatide valiku protsessi poolest. Molekuraalbioloogia seis ülikoolis on väga hea: geenitehnoloogia on ülikoolis populaarne eriala, teaduse tase on väga kõrge ning teadus- ja arendustegevuse siirded genoomika ja tehnoloogiaga seotud erialadele paljulubavad. Eesti biokeskuse liitumine ülikooliga järgmise aasta algusest tugevdab seda positsiooni veelgi.“

EMBO installatsioonigrandi programm (EMBO Strategic Development Installation Grant – EMBO SDIG) loodi 2005. aastal Tšehhi, Poola, Horvaatia, Türgi ja Portugali initsiatiivil. Eesti osaleb EMBO installatsioonigrandi programmis 2006. aastast. Installatsioonigrandiga soovitakse toetada doktorikraadiga noori andekaid teadlasi, teadustöörühma juhte isikliku laboratooriumi loomisel grandiprogrammis osalevates riikides. Grant aitab välismaal töötanud teadustalendil kodumaale naasta ja tööd jätkata.

EMBO eesmärgiks on rahastada kõrgetasemelist teadust molekulaar- ja rakubioloogia erialal kogu Euroopas ning installatsioonigrantide süsteem on üks osa selle eesmärgi saavutamisest. Eestis on programmi rakendusasutuseks Eesti teadusagentuur.

Lisainfo: Elin Org, Eesti geenivaramu genoomika-mikrobioomika vanemteadur, 522 6157, elin@ut.ee
Arto Pulk, TÜ struktuuribioloogia vanemteadur, arto.pulk@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli avalike suhete spetsialist