Tartu Ülikooli teadlased said üle kolme miljoni euro digitaalse autoriõiguse uurimiseks

Euroopa Komisjon on eraldanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonnale teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist „Horisont 2020“ toetuse, millega viia ellu uus teadusprojekt. Projekti „Digitaalne autoriõigus kultuuriliselt mitmekesises, ligipääsetavas ja loomingulises Euroopas” (reCreating Europe) rahastatakse kokku 3,1 miljoni euroga. See kestab kolm aastat ja selles osaleb kümme ülikooli, kaheksa Euroopa riiki ning enam kui 25 teadlast. Projekti juhib üks Itaalia ülikool (Sant’Anna Scuola Universitaria Superiore Pisa) ja selle Eesti koordinaator on IT-õiguse teadur Helen Eenmaa-Dimitrieva.

Teadusprojekti „reCreating Europe“  lähtekohaks on probleem, et olukorras, kus digiteerimine mõjutab üha tugevamalt loomemajanduse valdkonna tootearendust, puudub selle toetamiseks vajalik terviklik, tulemuslik ja jätkusuutlik autoriõiguse normistik. Seda põhjustavad:

  • digitaalse autoriõiguse komplekssus ja territoriaalsed erinevused;
  • alternatiivsete lahenduste kasutamine;
  • teadmiste lõhe;
  • teadlikkuse lõhe.

Projekti käigus otsitakse vastust küsimusele, milline peaks olema kultuuriliselt mitmekesist tootmist soodustav ning kaasatust ja võrdset ligipääsu võimaldav regulatiivne raamistik Euroopas, millest digiteerunud loomemajanduses lähtuda. Lahenduse otsimisel jagavad teadmisi Itaalia, Madalmaade, Ühendkuningriigi, Saksamaa, Iirimaa, Taani, Ungari ja Eesti eri valdkondade teadlased, sh Tartu Ülikooli IT-õiguse teadur Helen Eenmaa-Dimitrieva, kvalitatiivuuringute dotsent Eneli Kindsiko, ajakirjandussotsioloogia dotsent Ragne Kõuts-Klemm ning linnageograaf Ingmar Pastak.

„Projekt „reCreating Europe“ pakub meile, teadlastele, võimaluse vaadelda loomemajandust eri valdkondade ja riikide vaatepunktidest,“ ütles Eenmaa-Dimitrieva. Koos eri valdkondade ja riikide partneritega koostatakse projekti käigus ülevaade Euroopa riikide eri tasandite õigusaktidest, tehnoloogilistest kaitsemeetmetest ja digisisu filtreerimise algoritmidest, mis mõjutavad loomemajandust. Ühtlasi analüüsitakse projektiriikide sidusrühmade toimetulekustrateegiaid, arvestades intellektuaalse omandi õiguste puudusi ja piiranguid.

Projektitöö tulemusel on lisaks võimalik hinnata senisest terviklikumalt digiteerimise mõju Euroopa kultuurilisele mitmekesisusele ja kultuurilise väärtuse tekkimisele loomemajanduses. Projekti kohta saab lähemalt lugeda ETIS-e portaalist ning sellega seotud küsimusi käsitletakse ka hiljutises Sirbi artiklis.

Lisateave: Helen Eenmaa-Dimitrieva, TÜ õigusteaduskonna IT-õiguse teadur, helen.eenmaa@ut.ee