Tartu ülikooli teaduskooli uus direktor on Mihkel Kree

Tartu ülikooli senat valis 29. aprillil 2016 teaduskoolile uue direktori, kelleks sai olümpiaadide osaleja, nende korraldaja ja Eesti võistkondade juhendajana suurte kogemustega Mihkel Kree. Kree näeb, et teaduskool võiks oma potentsiaali tulevikus mh välismaale eksportida ning suurendada erinevate valdkondade osakaalu teaduskooli tegevuses. Uus direktor alustab tööd 1. augustil 2016.

Tartu ülikooli õppeprorektor Mart Noorma ütles kandidaate hinnanud ekspertkomisjoni nimel, et Mihkel Kree võtmeteguriks, miks ta osutus valituks, on tema senine kogemus vedada eest andekatele noortele suunatud tegevusi ja olla noortele isiklikuks eeskujuks oma saavutustega olümpiaadidel ja teadustööde konkurssidel: „Teaduskool on Kree näol saanud juhi, kellel on hea ettekujutus nii teaduskooli toimimisest kui ka võimalikest arengusuundadest. Olen kindel, et ta kasutab parima äranägemise järgi oma suurt kogemust ja tahet kaasata teaduskooli kasvandikke ja vilistlasi teaduskooli töö arendamisse.“

Kree osaleb juba neljandat aastat Saudi Araabia õpilaste rahvusvahelisteks olümpiaadideks ettevalmistuse protsessis. Kuna sealsete õpilaste baasteadmised on nõrgad, korraldatakse rahvusvahelise olümpiaadi tasemele jõudmiseks õpilastele mitmekuiseid intensiivseid treeninglaagreid, kus õppejõude imporditakse näiteks Eestist ja Ungarist.

„Selle kogemuse põhjal näen teaduskoolil võimalust ka teistes valdkondades pädeva õpetamiskompetentsi eksportimisel. Ja teisalt, miks mitte mõelda vajadusel mõnes valdkonnas ka vastava kompetentsi importimisele naaberriikidest,“ arutles Kree.

Kree sõnul on teaduskoolil ühiskonnas läbi kaugõppekursuste ja suure kandepinnaga õpilasvõistluste väga lai roll. „Nii suur hulk tegevusi väärib paratamatult aga kriitilist analüüsi kuluefektiivsuse seisukohast. Oluline on välja selgitada iga tegevuse mõju: kuivõrd see inspireerib õpilasi ja toob ainega süvitsi tegelema, kui tõhusalt aitab üles leida andekaid lapsi nõrgematest koolidest, kus õpetajapoolne tugi puudub, mil määral motiveerib jätkama vastava aine õpinguid hiljem ülikoolis.“

Kree näeb, et ajakohastamist-ühtlustamist vajab ka teaduskooli kaugõppekursuste programm: „Nende sisulist korrastamist võiksid vedada oma valdkonnas pädevad ja kogenud inimesed – siin saame mõistagi vaadata teaduskooli vilistlaste poole.“

Teaduskooli haare on viimastel aastatel traditsioonilistelt ainetelt, nagu matemaatika, füüsika, keemia jt, laienenud ka mitmetele uutele õppeainetele, näiteks lisandunud humanitaaria valdkonna ained on teaduskooli sihtgruppi oluliselt laiendanud.

„Seejuures tuleb jälgida, et säiliks traditsiooniliste ainete senine kõrge tase, aga samas panna tõhusalt käima töö ka uuemates ja väiksema kandepinnaga ainetes,“ tõdes Kree.

Teaduskooli direktori ametikohale kandideeris 15 inimest, kes kõik vastasid nõudmistele.

Lisainfo: Mihkel Kree, TÜ teaduskooli direktor, 53431277, mihkel.kree@gmail.com
Mart Noorma, TÜ õppeprorektor, ekspertkomisjoni liige, 523 9159, mart.noorma@ut.ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392