Tartu ülikooli tudeng sai Eesti Betooniühingu üliõpilaspreemia

Eesti Betooniühing andis välja 2017. aasta üliõpilaspreemiad, mis on loodud betooni ja betoonehitust käsitleva õppetöö edendamiseks ja tulemusrikkamaks muutmiseks. Betooniühingu preemiate saajad valiti välja Eesti kõrgkoolide betoonialaste lõputööde hulgast.

Raido Enn pälvis Eesti Betooniühingu 2017. a. üliõpilaspreemia Tartu ülikooli materjaliteaduse erialal kaitstud bakalaureusetöö eest.

Raido Enn uuris oma bakalaureusetöös „Portlandtsemendi hüdratatsiooni röntgenanalüüs” betooni koostisaineid. Töö juhendaja oli TÜ füüsika instituudi vanemteadur Hugo Mändar.

TÜ füüsika instituudi direktor professor Jaak Kikas: „In-situ XRD (röntgendifraktsioonanalüüsi) meetod on üks olulisemaid meetodeid tsemendi kivistumise uurimisel ja teadaolevalt puudus Eestis vastav võimekus ja kogemus. Seega otsustati TÜ füüsika instituudi kiletehnoloogia laboris alustada selle meetodiga seotud arendus- ja uurimistööga. Raido Ennu lõputöö osaks oli ka kivistumiskambri projekteerimine, ehitamine ja katsetamine. Üliõpilase intensiivse töö tulemusena juurutatud analüüsimeetod (in-situ XRD) ja selle kasutamisel läbiviidud hüdratatsioonikatsed andsid olulist teavet desOx tuha mõjust kivistumisprotsessi algetapile. Raido Enn viis oskuslikult läbi 12 pikka hüdratatsioonikatset, mille mahukas XRD admemassiiv ootab veel põhiosas töötlemist. Raido Ennu uurimistööl oli määrav tähtsus selles, et 2017. a. veebruaris sõlmiti TÜ füüsika instituudi ja AS Kunda Nordic Tsement vahel koostöölepe, et uurida erinevate põlevkivituhkade lisanditega tsementide hüdratatsiooni iseärasusi.”

Eesti Betooniühingu üliõpilaspreemiad on mõeldud Eesti üliõpilastele asjakohaste lõputööde eest.

Eesti Betooniühingu üliõpilaspreemiate preemiafondis on ühekordselt väljajagatavana 3600 eurot, välja jagatakse korraga kuni kolm preemiat. Preemia jagatakse lõputöö koostaja ja juhendaja vahel rahalise suhtena 3:1.

Eesti Betooniühing annab üliõpilaspreemiaid välja alates 2007. aastast.

Lisainformatsioon: Tiit Roots, Eesti Betooniühingu juhatuse esimees,50 42 228; e-post, tiit@peri.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu ülikooli pressinõunik