Tartu ülikooli tudengid osalevad maailma suurimal sünteetilise bioloogia võistlusel ambitsioonika ja innovaatilise ideega

Käesoleval aastal osaleb Eesti esimest korda maailma suurimal tudengite sünteetilise bioloogia võistlusel iGEM. Tartu ülikooli tehnoloogiainstituut paneb välja tudengite-teadlaste töörühma, kes töötab koos ühe kevad-suve eesmärgiga luua rakud, mis suudaksid omavahelises koostöös toota etüleeni.

Tudengite-teadlaste töörühmad panustavad koos ühe kevad-suve, et lahendada sünteetilise bioloogia vahendite abil mõni oluline lokaalne või globaalne probleem. Juhul, kui kõik õnnestub, võib tudengivõistluse formaadi tulemusena sündida mõni revolutsiooniline ja inimeste igapäevaelu oluliselt muutev rakendus.

Sünteetiline bioloogia on väga perspektiivikas tulevikutehnoloogia, mille abil on võimalik ise luua elusrakke, mis suunatakse kindlat ülesannet täitma. „Näiteks usutakse, et tänu sünteetilisele bioloogiale võib 10-15 aasta pärast maailmas vähkkasvaja kui haigus olla seljatatud, sest vähirakke ründama disainitud rakud võimaldavad kiiret spetsiifilist ravi,“ tõi töögrupi üks juhte Petri-Jaan Lahtvee ühe näite, kuidas sünteetiline bioloogia pakub võimalusi lahendada mitmeid inimkonna ees seisvaid globaalseid probleeme. „Sünteetilise bioloogia abil on võimalik vähendada sõltuvust ka nafta-toodetest nagu kütused, plastik ja sünteetilised tekstiilid, kasutades mikroorganisme (nagu pärm) biomassis leiduvate suhkrute teisendamisel väärtuslikemaks kemikaalideks,“ lisas Lahtvee.

„iGEM võistlus on sünteetilise bioloogia tudengite jaoks suurepärane praktilise kogemuse saamise võimalus, kuna nad saavad lüüa algusest peale kaasa nii projekti planeerimises, läbiviimisel kui ka hiljem tulemuste tutvustamisel,“ rääkis Lahtvee. „Meie võistkonna idee on luua kahte tüüpi rakud, mis on geneetiliselt ümberprogrammeeritud omavahelises koostöös tootma kemikaale. Esimene rakutüüp toodab glükoosist etanooli, aga seda vaid juhul, kui teine rakutüüp kasvab samas anumas ja toodab esimese rakupopulatsiooni ellujäämiseks vajalikku kemikaali. Teised rakud on aga pandud kasutama esimeste rakkude toodetud etanooli, et toota etüleeni. Meie eesmärk on kirjeldatud süsteemi näidis-projektina toota etüleeni - kemikaali, millest on võimalik toota plastikut, rehve, tekstiili ning mida leidub nii kosmeetikatoodetes, värvides kui ka ravimites. Samas projekti õnnestumise korral oleks seda süsteemi võimalik kasutada ka paljude teiste kemikaalide tootmisel,“ tutvustas vanemteadur töögrupi võistlusideed.

iGEM (The International Genetically Engineered Machine – Rahvusvaheline Geneetiliselt Muundatud Masin) on iga-aastane võistlus ja ülemaailmne sünteetilise bioloogia sündmus, mis on suunatud nii tudengitele kui ka keskkooliõpilastele ning mida koordineerib Massachusetts´i Tehnoloogiainstituut Bostonis. Võistluse eesmärk on kasvatada antud teemas hästi orienteeruvat järelkasvu ning tutvustada avalikkusele sünteetilise bioloogia arenguga kaasnevaid võimalusi.

iGEM võistkondadest on sündinud hulgaliselt edukaid idufirmasid, millest tuntuim onGinkgo Bioworks, mis tegeleb mikroorganismide disainimisega biokemikaalide tootmiseks. Möödunud aastal kogus Ginkgo Bioworks üle 100 miljoni dollari investeeringuid.

Lisainfo:
Mart Loog, TÜ molekulaarse süsteemibioloogia professor, 517 5698, mart.loog@ut.ee
Petri-Jaan Lahtvee, TÜ sünteetilise bioloogia vanemteadur, petri.lahtvee@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp