Tartu Ülikooli tudengid osalevad rahvusvahelisel kobararvutite ehitamise võistlusel

17.–19. juunini osaleb Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi üliõpilastest koosnev meeskond Tartu Team ühel maailma suurimal tudengite kobararvutite ehitamise võistlusel ISC 2019, kus nad 14 meeskonnaga konkureerides lahendavad kobararvutite abil mitmesuguseid teadusarvutustel põhinevaid ülesandeid. Tartu Ülikool on sel võistlusel esindatud kolmandat korda.

Võistluse käigus lahendab meeskond suurt jõudlust nõudvaid arvutusülesandeid, näiteks rakendab süvaõpet kliima analüüsimiseks ning teeb kvantkeemilisi arvutusi, kosmoloogilisi simulatsioone ja jõudlusteste. Ülesandeid lahendades peavad nad arvestama 3000 W võimsuspiiranguga. Lisaks kobararvuti energiatõhususe ja energiatarbimise juhtimisele tuleb kooskõlas arvuti ehitusega optimeerida tarkvara.

Tudengimeeskonna kapteni Phuong Nguyeni sõnul on nad tänu sponsoritele suutnud ehitada võimsa kobararvuti, mis koosneb kuuest serverist ning milles on kokku kümme protsessorit ja 320 tuuma, kaheksa Tesla V100 videokaarti ja kolm TB SSD-kettaruumi. „Oleme Saksamaal toimuvaks võistluseks teinud ettevalmistusi kaheksa kuud ja tänu kogemusele, mille me saime Hiinas toimunud Aasia kobararvutite ehitamise võistluselt Asian Supercomputer Challenge, olen kindel, et minu meeskond on suuteline saavutama hea tulemuse,“ ütles Nguyen.

„Sellised võistlused annavad üliõpilastele kogemusi, mida ei ole võimalik Eestist saada,“ ütles Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi doktorant Andre Tättar, kes on üks kahest meeskonna juhendajast. Võistlejad peavad andma endast parima, sest kohale on tulnud tugevaimad tudengimeeskonnad üle maailma. „Kuigi sellised võistlused panevad proovile, teevad need ülikooliaja kindlasti lõbusamaks ja ka meeldejäävaks,“ lisas Tättar.

Tartu Ülikooli tudengid konkureerivad üliõpilastega Singapuri, Šveitsi, Suurbritannia, Poola, USA, Hispaania, Taiwani, Saksamaa, Hiina ja Lõuna-Aafrika ülikoolidest. Tartu meeskond on ainus Baltimaade esindaja.

Meie üliõpilaste osalemist toetavad IT Akadeemia, AMD, Gigabyte, Nvidia, Mellanox Technologies, Toshiba ja Network Tomorrow.

Varem on Tartu Team osalenud Aasia kobararvutite võistlusel Asian Supercomputer Challenge (ASC). Sellele kandideeris 300 meeskonda, kuid Hiinas toimunud finaali kutsuti ainult 20 parimat. Novembris läheb meeskond USA-sse üliõpilaste kobararvutite võistlusele SC19.

Lisateave: Phuong Nguyen, TÜ füüsika, keemia ja materjaliteaduse eriala bakalaureuseastme üliõpilane, 5676 6058, phuong.nguyen@ut.ee