TARTU ÜLIKOOLI TUDENGID PANEVAD MASINAD "ROBOTEXIL" VÕRKPALLI MÄNGIMA

Kaks robotit võistlevad 2x3 m väljakul, mis on keskelt seinaga pooleks jagatud. Mõlemal poolel on 8-10 palli. Eesmärk on oma väljak 90-sekundilise vooru jooksul pallidest tühjaks saada, visates need vastasroboti väljakupoolele.

TÜ tehnoloogiainstituudi vanemteaduri ja autonoomsete robotite arendaja Maarja Kruusmaa sõnul tõotab seekordne võistlus tulla tavapärasest vaatemängulisem ja tempokam – vaid paari minutiga on selge, kummal võistelnud robotitest on õigus turniirisüsteemis edasipääsemiseks.

Võistelda saavad autonoomsed robotid – st roboteid ei tohi juhtida kaugsaatja teel, vaid masinal peab olema oma energiaallikas, liikumismehhanism ja juhtimis- ning kontrollsüsteem. Väljaku tähistused (värvid, materjalid, jooned) on võistlejatele teada ning nendest johtuvalt on programmeeritud robotid. Turniirisüsteemis võistluse võidab vähima arvu miinuspunkte kogunud robot, mis saadakse oma väljakule jäänud või piiridest välja visatud pallide eest.

Päeva juhib tehnokratt Peeter Marvet ning kohtunikud on Aare Baumer, Marek Strandberg ja Madis Listak. Võistlema on oodata üle 15 võistkonna, neist kuus Tartu Ülikoolist. Juhendaja Maarja Kruusmaa sõnul on võistluse roll anda õppetööle uus vorm: "Teoreetiliste teadmiste täiendamiseks praktiliste kogemustega, meeskonnatöö harjutamiseks ning tehniliste oskuste omandamiseks on võistlus tudengitele tavapärastest õppevormidest huvipakkuvam".

Esimene Robotex toimus 2001. aastal, kus omavahel võistlesid Tartu Ülikool ja TTÜ. 2005. aastal saavutas Tartu Ülikooli võistkond "Kohuke" Deivid Pugali juhendamisel koosseisus Janek Uin, Ilmar Ansko, Joel Kuusk ja Hannes Vaher üldarvestuses teise koha. Lisaks pälvisid TÜ tudengid mitmeid eriauhindu.

Võistlust toetavad Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool, IT Kolledž, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse SPINNO programm, Oskando OÜ, JOT Eesti OÜ, AS Tevalo ning A.le Coq AS. Kõik huvilised on teretulnud ning üritus on kõigile tasuta.

Lisainfo: Maarja Kruusmaa, TÜ tehnoloogiainstituut, tel 518 3074; Alvo Aabloo, tel 507 8356

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist