Tartu ülikooli tudengite idee sai Negavati konkursil auhinna

Tartu ülikooli tudengite IT-projekt "Green Wave" pälvis ühe neljast auhinnast energia- ja ressursisäästukonkursil Negavatt. Võiduka TÜ võistkonna liikmed on Janek Zavatski, Margo Allik, Olaf Räim, Roland Pihlakas.

Tartu ülikooli tudengite meeskond plaanib luua Windowsi tarkvara Green Wave’i, mis vähendab arvutis taustal tühjalt töötavatele programmidele kuluvat protsessori ressurssi. Tulemuseks sujub töö arvutis paremini, kasutaja suudab säästa ajas ning arvuti energiakulu on väiksem. Arvuti töötab vaiksemalt, masina töötemperatuur on madalam ning aku kestab kauem. Vaata Green Wave'i projekti videotutvustust.

Auhinnad pälvisid lisaks veel projektid „Kanalisatsioonivees peituva soojuse regenereerimine“ (TTÜ), „Mahetoit ülikooli“ (EMÜ) ja „Ressursisäästlik kraan“ (TTÜ). Kõik auhinnatud projektid vähendavad energiakulu nii ülikoolis kui sobivad kasutamiseks ka koduses majapidamises. Kõik neli projekti saavad ülikoolis idee realiseerimiseks vajaliku summa, mis on kuni 10 000 eurot. Lisaks saab iga tudengimeeskond 1 500 eurose stipendiumi. Kokku said tudengid ja ülikoolid projektide elluviimiseks 36 000 eurot.

Konkursi toimumist rahastanud keskkonnainvesteeringute keskuse juhatuse liikme Lauri Tammiste sõnul on oluline, et ülikoolid on tudengite ideedega hästi kaasa tulnud. „Kinnitus, et ülikool viib projekti ellu igal juhul, on parim tunnustus konkursi korraldajatele,“ ütles ta. „Konkursi Negavatt laiem eesmärk on panna inimesi keskkonnahoiule enam mõtlema ning oma igapäevases elus ressursisäästukohti märkama,“ ütles ta.

Negavati mentorid on: Priit Vimberg, Liina Joller, Sirli Pehme, Mari Jussi, Priit Mikelsaar, Reet Aus, Anneli Ohvril, Mikk Saar ja Kristjan Kuhi. Algatust toetasid Nopri talumeiereid, SEI, Yoga, Energiapartner, Ecoprint, Kredex, Biomarket, Mektory, BEST, Ideelabor, Reet Aus Design ja www.veematkad.ee.

Konkursi Negavatt eesmärk on tõsta energia- ja ressursialast teadlikkust ning innustada tudengeid välja pakkuma lahendusi, mis aitavad ülikoolides ressursse säästa. Ideeks võib olla nii toode, teenus, tehnoloogiline lahendus, meetod kui ka kampaania, mis muudab mõtteviisi ja seeläbi ka käitumist. Konkursi Negavatt ellukutsujad on KIK ja keskkonnaministeerium.

Loe lähemalt konkursi kodulehelt.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja