Tartu Ülikooli väisas Nobeli preemia laureaat Sir Harold Kroto

Vaata loengu videosalvestust UTTV'st!

Rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi aukülalisena külastas 20.−21. juulil Eestit ja Tartu Ülikooli Nobeli keemiapreemia laureaat, Florida ülikooli professor Sir Harold Kroto.

Sir Harold Kroto (s. 1939) on Briti keemik ning üks kolmest teadlasest, kes pälvis 1996. aastal koos Robert Curli ja Richard Smalleyga Nobeli preemia keemias fullereenide avastamise eest.

Fullereenide avastamine laiendas teadaolevate süsiniku allotroopide hulka, mis seni oli piirdunud grafiidi, teemanti ja süsiniku amorfsete vormidega. Fullereenid on kasutust leidnud paljudes kõrgtehnoloogilistes tööstusharudes, näiteks meditsiinis, nanotehnoloogias ja mujal. Lisaks on nad olulised katseobjektid fundamentaalsete kvantteooriate testimisel.

Sir Kroto omandas doktorikraadi Sheffieldi ülikoolis 1964. aastal. Alates 2004. aastast on ta töötanud Florida ülikoolis (USA), olles eelnevalt suurema osa oma karjäärist veetnud Sussex’i ülikoolis Inglismaal. Aastatel 2002–2004 oli Kroto Briti kuningliku keemiaühingu president. 1995. aastal asutas ta Vega teadusfondi, heategevusliku haridusprogrammi, mis seisab hea teaduse, insenerihariduse ja tehnoloogia populariseerimise eest. Kroto on siiani fondi ideeline eestvedaja ning programmide üks autoreid, samuti tegeleb ta Vega vahendusel  oma teise suurt huviala, graafilise disainiga, mis veebi kaudu ulatub üle kogu maailma 165 riiki

Kroto viibis Tartus 43. rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi aukülalisena. Reedel, 20. juulil kohtus Sir Harold Kroto Tartu Ülikooli rektori prof Volli Kalmuga, lisaks osalesid kohtumisel ka rahvusvaheliste füüsikaolümpiaadide katusorganisatsiooni IPhO president dr Hans Jordens Hollandist ning IPhO sekretär, prof Ming-Juey Lin Taiwanist.

Kroto pidas rahvusvahelisest füüsikaolümpiaadist osavõtjaile loengu Vanemuise kontserdimajas 20. juulil. Videosalvestust Nobeli preemia laureaadi loengust saab näha UTTV vahendusel.

Krotost loe lähemalt: http://www.kroto.info

Rohkem infot füüsikaolümpiaadist: www.IPho2012.ee