Tartu ülikoolis annab loenguid Islandi endine välisminister

31. märtsini annab Tartu ülikooli riigiteaduste instituudis Euroopa Liidu-Vene uuringute keskuse külalisena loenguid Islandi endine välisminister Jón Baldvin Hannibalsson, kelle välisministriks olemise ajal tunnustas Island esimese riigina maailmas Balti riikide iseseisvust 1990. aastate alguses.

Jón Baldvin Hannibalsson annab Tartu ülikoolis bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilastele kursuse „Väikeriigid rahvusvahelises süsteemis teoorias ja praktikas - kuus juhtumiuuringut“ („Small States in the International System in Theory and Practice – six case studies”) ning osaleb loengutega ka Traderuni loenguprogrammis.

TÜ Euroopa Liidu-Venemaa uuringute keskuse tegevjuht Piret Ehin kinnitab, et tudengid tunnevad Hannibalssoni loengu vastu elavat huvi. „Küsimus sellest, kuidas väikeriigid saavad rahvusvahelisel areenil oma huvisid kaitsta ja häält kuuldavaks teha, on mõistagi Eesti jaoks väga oluline. Usun, et meil on selles osas palju õppida teiste väikeriikide kogemusest. Islandi ülikooli juures tegutseb koguni väikeriikide temaatikale keskenduv kompetentsikeskus. Asjaolu, et Hannibalsson on hästi kursis Eesti poliitika ja lähiajalooga ning on mänginud olulist rolli Eesti riigi taassünni juures, lisab tema siinviibimisele veelgi kaalu.“

Jón Baldvin Hannibalsson oli Islandi välisasjade ja väliskaubanduse minister aastatel 1988-1995 ning töötas seejärel Islandi suursaadikuna USAs ja Mehhikos (1998-2002) ning Soomes ja Balti riikides (2002-2005). Ta on olnud külalisprofessor nii Islandi ülikoolides kui Vilniuse ülikoolis.

Tema välisministriks olemise ajal tunnustas Island esimese riigina maailmas Balti riikide iseseisvust 1990. aastate alguses. Teda on tunnustatud Balti riikide kõrgeimate autasudega tema poliitilise toetuse eest Balti riikide iseseisvuse taastamisel, Eesti president Lennart Meri autasustas teda 1996. aastal Maarjamaa Risti 1. klassi teenetemärgiga.

Hannibalssoni loengud toimuvad neljapäeviti kell 14.15-18.00, Lossi 36-103.

Rohkem informatsiooni leiab Hannibalssoni kodulehelt.

Lisainfo: Piret Ehin, TÜ Euroopa Liidu-Venemaa uuringute keskuse tegevjuht, võrdleva poliitika vanemteadur, tel: 737 5938, e-post: piret.ehin@ut.ee;
Jón Baldvin Hannibalsson, e-post: jon.baldvin@simnet.is.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja