Tartu ülikoolis avati esimene avalik tasuta kasutatav LoRaWAN tehnoloogial põhinev tugijaam

Tartu ülikool ja LoRaWAN tehnoloogial põhinevate toodete arendaja ja tootja Nordic Automation Systems (NAS) avasid Lõuna-Eestis esimese avaliku tasuta LoRaWAN võrgu juurdepääsu, pakkudes sellega piirkonna ettevõtetele suurepärast võimalust oma arendatavaid tooteid testida ja need hiljem turule tuua.  

LoRaWAN võrgud on äratanud märkimisväärset huvi kogu maailmas, kuna võimaldavad kasutada kuni 10 aastase akukestvusega sensoreid, mille asukoht tugijaamast võib olla kuni 15 km kaugusel, seejuures ka maa all ja muudes raskesti ligipääsetavates kohtades. See tähendab, et LoRaWAN võrgutehnoloogia eeliseks võrreldes mobiilside tehnoloogiatega on nende võimekus toetada viimasest enam seadmeid suurema leviala ulatuses. Tugijaam kogub reaalajas andmeid ning edastab kogutud andmed LoRaWANi võrku, kus kasutaja saab kogutud andmeid analüüsida. Antud tehnoloogiat võib kasutada sadades tööstusharudes, sealhulgas tootmise, teaduse, tervishoiu, põllumajanduse ja avaliku kommunaalteenuste harudes – näiteks vee, elektri, gaasi ja soojuse mõõtmiseks.

Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi professor Alvo Aabloo sõnul on koostöös NAS´iga paigaldatud tugijaam heaks võimaluseks praktilise õppe arendamisel. „Tartu ülikooli arvutitehnika õppekava eesmärk on õpetada välja insenere ja juhtivspetsialiste Eesti info- ja kommunikatsioonisektorisse. Tänu tugijaamale saavad tudengid kasutada uusi praktilisi võimalusi õppetöös ja lõputööde koostamisel,” rääkis Aabloo eelistest, mida tugijaam tudengitele pakub. Ka NAS´i tegevjuht Viljo Veesaar peab avaliku võrgu juurdepääsu ehitamise põhieesmärgiks tudengitele ja teaduritele loodud võimalust senisest enam eksperimenteerida LoRaWAN taristuga. „Tartu ülikool on Eesti juhtiv teadus- ja õppeasutus ning seega ideaalne koht, kus Eestis asjade interneti tipptasemel lahendusi arendada,” lisas ta.

Aabloo lisas, et lisaks õppetöö arendamisele on tugijaamal ka teine praktiline väljund. „Tehnoloogiainstituudi arukate materjalide ja seadmetel labor teeb koostööd paljude Eesti ja Euroopa ettevõtetega, seda nii asjade interneti kui kaasaskantava elektroonika valdkonnas. Lorawan on üks juhtivatest tehnoloogiatest, mis võimaldab arendada madala energiakasutusega värkvõrgu tehnoloogiatel töötavaid rakendusi. Seega on piirkonna arendajatel nüüd võimalik oma prototüüpe seal katsetada ja neid hiljem turule tuua. Nii saab meie tugijaamast Lõuna-Eesti ettevõtetele justkui prototüüpimise labor,” rääkis Aabloo.

Lisainfo: Alvo Aabloo, TÜ tehnoloogiainstituudi polümeersete materjalide tehnoloogia professor, 737 5534, alvo.aabloo@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689