Tartu Ülikoolis esitletakse raamatut Eesti ravimtaimedest

Neljapäeval, 20. detsembril on kõik huvilised oodatud raamatu „Eesti ravimtaimed“ esitlusele. Ain Raali, Mikk Sarve ja Kristel Vilbaste teos annab võimaluse teha lähemat tutvust Eesti armastatuimate ravimtaimedega ja sisaldab retsepte, mis tuginevad uusimatele teadusuuringutele.

Esitlus toimub kell 15.15 Tartu Ülikooli farmaatsia instituudis Nooruse 1–707.

„Eesti ravimtaimede“ ühe autori, Tartu Ülikooli farmakognoosia professori Ain Raali sõnul sai raamatusse valitud 80 praegu Eesti rahva seas kõige kasutatavamat ravimtaime.

Raamatus on täpsed liigikirjeldused ja tõetruud joonistused, taimede rahvapärased nimed ja huvitavad rahvameditsiinis kasutamise viisid. Samuti on selles tänapäevane tõenduspõhine teave taimede keemilise koostise, toimete, kasutusvõimaluste ja võimalike ohtude kohta ning retseptid nende kasutamiseks.

Ravimtaimed valiti mitme küsitluse põhjal, samuti analüüsiti selleks varasemate ravimtaimeraamatute sisu, tänapäeva rahvusvahelisi ravimtaimeraamatuid ja Euroopa Ravimiameti hinnanguid. „Need on Eestis kõige enam kasutatavad taimed, kuid nad ei pruugi sobida sugugi igale inimesele. Kindlasti tuleb lugeda ka vastunäidustusi ja ravimtaimede koostoimet ravimitega,“ selgitas Ain Raal.

„Enamiku ravimtaimede keemiline koostis on tänapäeval põhjalikult läbi uuritud ning tuntakse kümneid ja isegi sadu konkreetse droogi koostisaineid. Selles raamatus on välja toodud vaid kõige tähtsamad neist, lähtudes farmakognostilisest klassifikatsioonisüsteemist, kuhu need koostisained bioloogiliselt aktiivsete ainete rühmadena on paigutatud,“ märkis Raal.

Autorid Ain Raal ja Kristel Vilbaste püüavad esitlusel vastata muu hulgas küsimusele, mida nad seda raamatut kirjutades ise uut teada said.

Raamat on omamoodi jätk Johannes Tammeoru, Oskar Koogi ja Gustav Vilbaste viies trükis ilmunud ülimenukale raamatule „Eesti NSV ravimtaimed“, kuid sisaldab täiesti uut teavet. Teos on illustreeritud Helje Eelma loodud originaalsete värviliste taimepiltidega.

Lisateave: Ain Raal, farmaatsia instituudi juhataja, farmakognoosia professor, 737 5288, 502 7574, ain.raal@ut.ee

 

Teate edastas: Made Laas, TÜ pressiesindaja, 737 5681, made.laas@ut.ee