Tartu Ülikoolis toimub Armeenia kirjakeele rajajale pühendatud konverents

Konverentsil räägitakse nii Hat¨hatur Abovjani elust ja tegevusest, tema kirjanduslikust pärandist kui ka TÜ vilistlaste rollist ja mõjust Vene impeeriumile.

Konverentsil esinevad TÜ teadusprorektor Kristjan Haller, Armeenia Vabariigi suursaadik Ashot Galojan, prof Aadu Must, Lõuna-Eesti Armeenia Rahvusühingu esimees Rafik Grigorjan, Eesti Armeenia Püha Gregoriuse Apostliku Kiriku diakon Armen Andranikjan ja Eesti Armeenia Noorte Liidu juhatuse liige Hovhannes Halajyan. Ürituse avasõnad lausub TÜ teadlane, dr Arved Vain.

Konverentsi lõpus kell 16.15 avatakse Tartu Ülikooli kohviku kaminasaalis näitus Hat¨hatur Abovjanist, temaga seotud paikadest ja inimestest.

Hat¨hatur Abovjan oli armeenia armastatumaid luuletajaid, rahvavalgustaja ja armeenia kirjakeele novaator. Ta oli ka üks Tartu Ülikooli professori ja rektori Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parroti kaaslastest, kellega koos jõuti 180 aastat tagasi esmakordselt Ararati tippu. Abovjan, kes teenis diakonina kuulsas Edžmiatsini kloostris, oskas armeenia, vene, tatari ja pärsia keelt ning osutus ekspeditsioonil tõlgina lausa asendamatuks. Abovjan abistas Parrotit ka kaardistamisel, baromeetrilisel nivelleerimisel ning botaanika ja zooloogia andmete kogumisel.

Hiljem kutsus Parrot Abovjani Tartusse õppima. Aastatel 1830–1836 õppiski ta Tartus õpetajate seminaris ja ülikoolis.

Emajõe kaldal seisab 1978. aastal armeenlaste poolt Tartule kingitud monument, millel seisab "Eesti ja Armeenia rahva sõpruse tähiseks, mille lätteil on seisnud suur valgustaja Hat¨atur Abovjan". Tartu Ülikooli peahoones on avatud ka Abovjani bareljeef.

Üritust korraldavad Lõuna-Eesti Armeenia Rahvusühing, EV Kultuuriministeerium, Tartu Ülikool ja Tartu linnavalitsuse kultuuriosakond.

Lisainfo: Rafik Grigorjan, Lõuna-Eesti Armeenia Rahvusühing, tel 5342 0476

Karin Volmer