Tartu Ülikoolis toimub judaistika konverents

Konverentsi korraldavad TÜ usuteaduskond ja Tübingeni Eberhard-Karli Ülikooli judaistika instituut ning see on pühendatud Tartu Ülikooli judaistika seminari (Seminarum Litterarum Judaearum Universitatis Tartuensis, 1934 - 1941) asutaja Lazar Gulkowitchi mälestusele.

Konverentsil peetavate ettekannete teemad hõlmavad Gulkowitchi elu ja tööd, judaistika õppetooli ja seminari Tartus teiste sarnaste institutsioonide taustal, hassidismi uurimist, juudi filosoofiat 20. sajandi esimesel poolel ja juutlust Eestis ja Lätis 1920.-1930. aastatel.

Konverentsi üks korraldajatest, TÜ usuteaduskonna Vana Testamendi ja semitistika teadur Urmas Nõmmik ütles, et ehkki TÜ judaistika seminarile oli aastaid antud vähe – see suleti nõukogude võimu poolt – ja Gulkowitch ise tapeti kohe pärast Tartu okupeerimist natside poolt, on tal siiski kindel koht mitte ainult Tartu Ülikooli ajaloos, vaid ka judaistika teaduses üldse. "Seda kõike meenutada tähendab ühtlasi muuta see tuleviku jaoks viljakaks ning mõelda ühiselt sellele, kuidas Gulkowitchi ja ta õpilaste poolt alustatud tööd täna edasi viia," ütles Nõmmik.

Konverentsi töökeeled on saksa ja inglise keel. Lisaks ettekannetele ja diskussioonidele saab kuulata ka aulaloengut. Aulaloengu peab teisipäeval, 15. mail kell 15 ainus veel elav Gulkowitchi õpilane, Peterburi ülikooli emeriitprofessor Isidor Levin, kes on juba varasemast ajast tuntud Tartu ja Eesti folkloristidele.

Kuulama on oodatud kõik, kellele pakub huvi judaistika, juutluse ajalugu Baltimaades, Tartu Ülikooli ajalugu ja tulevik, religioonifilosoofia ning keeleteadus. Konverentsi ettekanded on kavas publitseerida koostöös Tübingeni ja Leipzigi ülikoolidega.

Konverentsi kava: /ut375/232224

Lisainfo: Urmas Nõmmik, tel 737 5965, urmas.nommik@ut.ee