Tartu Ülikoolis toimub rahvusvaheline vähemuskeelte konverents

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"40981","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]28.−30. mail 2009 toimub Tartu Ülikoolis XII rahvusvaheline vähemuskeelte konverents, mis toimub esmakordselt Baltimaades.

Konverentsil, mis toimub kahel esimesel päeval Tartus, TÜ peahoones ning viimasel päeval Võrus, kultuurimajas Kannel, keskendutakse vähemusrahvustele ja nende keelekasutusele uudsete tehnoloogiliste lahenduste kontekstis. Konverentsil arutletakse, millised barjäärid tuleb lõhkuda ja millised müüdid purustada, et aidata kaasa vähemuskeelte säilimisele.

Konverentsil otsitakse vastuseid küsimustele,millised kaotused kaasnevad keele standardiseerimisega, kas vähemusrahvused ja nende keeled on Interneti kasutamisest kasu saanud, kas viis, kuidas teadlased keeli nimetavad, otsustab nende edasise saatuse jne. Peale selle räägitakse konverentsil nende vähemusrahvuste kogemustest, kes on tehnoloogiate arengust võitnud.

"Teine maailmasõda hävitas sõjaeelses Eesti Vabariigis ladusalt toiminud kultuuriautonoomia ning siinsed vähemusrahvused, alles jäid vaid riismed, näiteks Peipsi-äärsed vanausulised venelased," selgitas üks konverentsi korralduskomitee liige, haridus- ja teadusministeeriumi keeleosakonna nõunik Tõnu Tender. Tenderi sõnul on konverentsi üks eesmärke tutvustada külalistele meie olukorda, sh käsitleda põliseid eesti keele erikujusid ehk murdeid. (Pildil on Kolkja Põhikooli vanausuliste koor.)

Konverentsi peaesinejad on Uldis Ozolins (Melbourne’i Kuninglik Tehnoloogiainstituut), Sarah Thomason (Michigani Ülikool), Anna Verschik (Tallinna Ülikool) ning Richard Villems (Eesti Teaduste Akadeemia).

Konverentsi korraldavad Tartu Ülikool, , Tallinna Ülikool, Eesti Keele Instituut, Võru Instituut, Eesti Regionaal- ja Vähemuskeelte Liit ning Haridus- ja Teadusministeerium

Konverentsi info ja ajakava: http://www.icml.ut.ee/

Lisainfo: Mari Mets, tel 737 5422, e-post: mari.mets@ut.ee

Karin Volmer