Tartu ülikoolis toimunud keemiaolümpiaadil selgitati välja parimad noored keemikud

Eelmisel nädalavahetusel, 15. ja 16. märtsil toimus Tartu ülikoolis 60. üleriigiline keemiaolümpiaad, kus olümpiaadi piirkonnavooru ja keemia lahtiste võistluste parimad sada noort panid enda teadmised proovile nii teooria- kui ka eksperimentaalvoorus.

„Esimesel päeval pidid õpilased viie tunni jooksul lahendama teooriaülesandeid ning teisel päeval toimus eksperimentaalvoor, kus 9. ja 10. klassi õpilased seisid silmitsi tiitrimise ning 11. ja 12. klassi õpilased orgaanilise sünteesi ülesannetega,“ räägib olümpiaadiülesannetest olümpiaadikomisjoni esimees Anneli Kruve.

Keemiaolümpiaadi pidulik lõpetamine ja võitjate autasustamine toimus Chemicumis. 12. klassi olümpiaadivõitja oli Tõnis Laasfeld Gustav Adolfi gümnaasiumist (õpetaja Martin Saar), 11. klasside arvestuses pälvis esikoha Mihkel Kotli Tallinna reaalkoolist (õpetaja Andrus Kangro). 10. klasside parim oli Rasmus Kisel Gustav Adolfi gümnaasiumist ja 9. klasside parimaks nimetati Edward Erelt Tallinna reaalkoolist (mõlema õpetaja on Martin Saar).

YOGA LLC eriauhinna pälvis 12. klassi õpilane Tõnis Laasfeld. Tõnis Laasfeld sõidab 2013. aasta sügisel Stockholmi keemia ja füüsika Nobeli preemia laureaatide presentatsioonile. AS Avita stipendiumidega autasustati 9.-11. klassi võitjaid Mihkel Kotlit, Rasmus Kiselit ja Edward Ereltit.

Samuti autasustati parimaid eksperimentaatoreid. AS Molycorp Silmeti stipendium anti välja 12. klassi parimale eksperimentaatorile Tõnis Laasfeldile, kes teenis eksperimentaalvoorus maksimaalse võimaliku punktisumma. TBD Biodiscovery eriauhind, maal, kingiti Karl Erik Lillole, kes oli parim orgaanilise sünteesi sooritaja 11. klassist. 9. ja 10. klassi parimatele eksperimentaatoritele, Oskar Voldemar Lahesoole Tallinna reaalkoolist (õpetaja Martin Saar) ja Tiit Hendrik Piibelehele Gustav Adolfi gümnaasiumist (õpetaja Martin Saar), pani MTÜ loodusajakiri välja Horisondi poole aasta tellimuse.

Esmakordselt autasustati ka keemiaolümpiaadi lõppvooruks enim õpilasi ette valmistanud õpetajat – Martin Saart. Auhinna pani välja YOGA LLC ning tubli õpetaja sõidab Stockholmi keemia ja füüsika Nobeli preemia laureaatide presentatsioonile.

Lõppvooru tulemuste põhjal arvati XXI Balti keemiaolümpiaadi (19.-21. aprill 2013, Tartu) Eesti võistkonna kandidaatideks 15 õpilast, kes osalevad aprilli alguses valikvõistlusel. Eesti võistkond 45. rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil (15.-24. juuli 2013. a., Moskva, Venemaa) koosneb neljast võistlejast, kes valitakse Balti keemiaolümpiaadil võistelnud õpilaste hulgast.

Üleriigilisi olümpiaade koordineerib TÜ teaduskool. Olümpiaadide korraldamist finantseerib haridus- ja teadusministeerium. Lisaks toetavad keemiaolümpiaadi omapoolsete auhindadega TÜ keemia instituut, YOGA LLC, kirjastus Avita, AS Molycorp Silmet, MTÜ loodusajakiri, AS Eesti Gaas, TBD Biodiscovery ja Baltika grupp.

Lisainfo: Anneli Kruve, TÜ keemia instituut, olümpiaadikomisjoni esimees, anneli.kruve@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja