Tartu ülikoolis toimuvad Leedu päevad

9.–12. märtsini toimuvad Tartu ülikoolis Leedu päevad. Programmis on näituse avamine, palju tähelepanu pälvinud romaani „Minu nimi on Marytė“ tutvustamine, avalik loeng, vaadata saab hinnatud dokumentaalfilme ning osaleda rahvusroa tsepeliinide valmistamise töötoas.

Leedu päevade üks korraldaja, Tartu ülikooli eesti keele (võõrkeelena) professor ja Leedu Vabariigi aukonsul Birute Klaas-Lang sõnas, et Leedu päevadega tähistatakse ühelt poolt Leedu taasiseseisvumise aastapäeva, teiselt poolt püüavad korraldajad tuua Leedu lähemale tartlastele ja eriti Tartu ülikooli töötajatele ja üliõpilastele, nii akadeemiliselt kui ka kultuuriliselt: „Ootame rohket osavõttu.“

Leedu päevade tähistamise programm algab 9. märtsil kell 12 hoopiski Võrus, kus Võru keskraamatukogu konverentsisaalis tutvustab Alvydas Šlepikase palju tähelepanu pälvinud romaani „Minu nimi on Marytė“ tõlkija Tiina Kattel.

Päevade kulminatsioon on 10. märtsil kell 15, mil Leedu Vabariigi suursaadik Neilas Tankevičius avab Tartu ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledži trepigaleriis (Lossi 3 fuajee) Leedu fotokunstniku Vytautas Daraškevičiuse näituse „Vabadusse. 1988–1991.”, mis tähistab Leedu vabadusvõitluse 25. aastapäeva ja meenutab 1991. aasta 13. jaanuari traagilisi sündmusi Vilniuses.

Kell 16.15 algab Jakobi 2-114 Rootsi-Leedu ühiskonna- ja kultuuritegelase Jonas Öhmani ingliskeelne loeng „Blue and Yellow activities in Ukraine war“. Öhman analüüsib Ukraina hübriidsõja tahke ja arutleb võimaluse üle analoogilise konfliktsituatsiooni tekkeks Balti regioonis. Ühtlasi tutvustab Öhman tema poolt asutatud Leedu vabatahtlike organisatsiooni „Sinine ja kollane“, mille eesmärk oli toetada Ukraina armeed sõjategevuses.

Kell 17.30 linastub Jakobi 2-114 Leedu dokumentaalfilm laulva revolutsiooni aegsest rohelisest liikumisest aastatel 1987-1991 „Rohelised musketärid“. Film täiendab olemasolevat narratiivi Balti riikide taasiseseisvumisprotsessist, kuidas hipikultuur kasvas üle vabadusliikumiseks ja vormis iseseisvuse võitu Leedus, kuidas saavutatud iseseisvusel oli oma hind. Film väldib lihtsustatud ja must-valgeid skeeme, süüvides sügavalt protsesside ja isikute olemusse.

11. märtsil kell 17 näidatakse Jakobi 2-114 Leedu mängufilmi „Ekskursant“. Filmi tutvustab TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledži leedu keele ja kultuuri lektor Tiina Kattel. Film räägib tõsielule tuginedes loo 11-aastasest leedu tüdrukust, kes põgeneb täistuubitud rongist, millega tema perekonda Leedust Siberisse viiakse, ning võtab ette ohtliku 6000 kilomeetri pikkuse kodutee. Film valiti 2013. aastal Leedu parimaks filmiks ja see võitis 2014. aastal Venemaa maineka filmiauhinna Nika, mis anti välja parimale SRÜ-s ja Balti riikides tehtud filmile.

12. märts on pühendatud leedu toidukultuurile. Kell 12 toimub Tartu katoliku koolis Jakobi 41 leedu kuulsaima rahvusroa tsepeliinide valmistamise töötuba, mida peakokana juhib Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi tarkvara süsteemide dotsent Raimundas Matulevičius. Vajalik eelnev registreerimine e-mailil i7siab@gmail.com (Sigita Matulevičienė).

Leedu päevi Tartu ülikoolis korraldab tegus meeskond, kuhu kuuluvad Leedu Vabariigi suursaatkond Tallinnas, Leedu Vabariigi aukonsul professor Birute Klaas-Lang, TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledži Balti regiooni keelte osakond ja kolledži asedirektor Tiina Kattel, Balti kaitsekolledž ja Tartu leedulaste selts eesotsas Sigita Matulevičienėga.

professor Birute Klaas-Lang, Leedu Vabariigi aukonsul
tel 506 9749