Tartus antakse ülevaade keeletehnoloogilistest IT-lahendustest

29. ja 30. oktoobril Tartus AHHAA keskuses toimuval Eesti keeletehnoloogia konverentsil tutvustatakse vaba kasutusega keeletehnoloogilisi IT-lahendusi, mis on loodud nii kõne kui kirja töötlemiseks. Päev varem saavad huvilised mitmeid praktilisi lahendusi ise proovida.

Juba 2014. aastal olid E-Eesti nõukogu liikmed üksmeelel, et oluline on tagada keeletehnoloogia abil just eestikeelse sisu ja teenuste kättesaadavus ja kasutatavus. Nii on seekordse konverentsi fookuses „Eesti keeletehnoloogia riikliku programmi 2011-2017“ projektide tulemuste kasutamine – tutvustatakse nii käimasolevaid kui ka 2014. aastal lõppenud projekte.

Eesti keeletehnoloogia programmi juhtkomitee esimehe, Tartu ülikooli bioinformaatika professori Jaak Vilo sõnul on konverentsi väärtuseks tervikliku ülevaate andmine eesti keele jaoks loodud keeletehnoloogilistest IT-lahendustest. Muuhulgas on kõne all nii kõnetöötluse kui ka kirjaliku teksti jaoks loodud vaba kasutusega tarkvarad ning keeleressursid.

Konverentsil esineb teiste hulgas Baltikumi suurima keeletehnoloogiafirma Tilde arendusdirektor Raivis Skadiņš. Ülevaate keeletehnoloogia trendidest tehisintellekti taustal annavad Tartu ülikooli keeletehnoloogia spetsialist Mare Koit ja akadeemik, Tartu ülikooli arvutilingvistika vanemteadur Haldur Õim.

Päev enne konverentsi, 28. oktoober on aga Eesti keeleressursside keskuse õpipajade päralt – rööpselt toimub mitu õpipaja.

„IT-teenuste arendajad on oodatud EstNLTK õpipajale, millel teemaks Pythoni teegid eesti keele analüüsiks. Eesti keele instituut näitab oma õpipajal, kuidas igaüks saab luua eriala oskussõnastikke ning Eesti keeleressursside keskus õpetab valima keeleandmestikule sobivat litsentsi, kasutama keeleressursside registrit META-SHARE ning korpuste päringusüsteemi KORP,“ kirjeldas Eesti keeletehnoloogia programmi koordineerija Kadri Vare.

Konverentsile ja õpipajadele on oodatud kõik huvilised. Loe lähemalt konverentsi lehelt.

Loe asjaosaliste intervjuud ERR Novaatorist.

Lisainfo: Kadri Vare, Eesti keeletehnoloogia programmi koordineerija, tel: 55697006, e-post: kadri.vare@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja