Tartus esineb loengutega mees, kes leidis raiskamisele evolutsioonilise seletuse

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"40487","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]8. ja 9. septembril esineb Tartus loengutega Tel-Avivi ülikooli emeriitprofessor Amotz Zahavi (1928), kelle ideed kulukatest signaalidest on muutnud tänapäevaseid arusaamu biokommunikatsiooni olemusest.

Oma peateoses "Liikide tekkimine" (1859) käsitles Charles Darwin liikide kujunemist loodusliku valiku toimel. Esmalt keskendus ta tunnustele, mis andsid elusolenditele mingi eelise teiste omasuguste ees, et võistelda liigikaaslastega, ellu jääda kohtumisel teiste eluvormidega ning tulla toime erinevate keskkonnamõjudega. Hiljem, uurides loodusliku valiku ulatust, pühendas Darwin raamatus "Inimese põlvnemine ja suguline valik" (1871) peatähelepanu sugulisele valikule.

Murdepunkt sugulise valiku teooria lahtiseletamiseks saabus 1975. aastal, mil Iisraeli zooloog Amotz Zahavi avaldas ajakirjas "Journal of Theoretical Biology" artikli pealkirjaga "Mate selection – a selection for a handicap" (Paarilise valik – edemuse valik). Zahavi esitas oma artiklis kulukate sootunnuste evolutsioonile põhjenduse, mis on sarnane inimühiskonnas levinud pillamisele ja raiskamisele. Mõlemal juhul on tegu isendi kvaliteedi kuluka reklaamimisega.

Zahavi näitas, et kulutused ilutsemisele (nt paabulinnu saba) ja pillamisele (nt luksuskaubad) võivad olla nende signaalide saatjatele ja vastuvõtjatele kasulikud. Võime kulutada ressursse ohtlikule ja ebapraktilisele toretsemisele on signaaliks nende ressursside omamise kohta. Zahavi ideed on täitnud olulise lünga Darwini sugulise valiku teoorias, seletades ära, mis kasu saavad emased kõige kulukamate ornamentidega paarilisi eelistades. Lisaks bioloogiale on kuluka signaliseerimise printsiibil oluline tähtsus ka psühholoogia, sotsiaalteaduste, meditsiini ning keskkonnateaduste evolutsioonilistes harudes.

Amotz Zahavi viibib Eestis Tartu Ülikooli ja bioloogilise mitmekesisuse tippkeskuse FIBIR kutsel.

Tartu, 8. september 2009 kell 18 "The handicap principle and its implications to human signaling and altruism" Dorpati konverentsikeskus (Tasku hoones), Baeri saal (inglise keeles). Korraldajad: TÜ Bioloogilise mitmekesisuse tippkeskus ja teaduskeskus AHHAA, Café scientifique sarjas.

Tartu, 9. september 2009 kell 18 – Amotz Zahavi – "The unique properties of signal selection and their implications to signaling by hormones and neurotransmitters". Vanemuise 46 ringauditooriumis (inglise keeles). Korraldaja: TÜ Bioloogilise mitmekesisuse tippkeskus.

Lisainfo: www.fibir.ut.ee
Ivar Puura, tippkeskuse FIBIR haridus- ja teavitustegevuse koordinaator, tel 5106858
Peeter Hõrak, loomade füsioloogilise ökoloogia professor, tel514 9552, peeter.horak@ut.ee


Karin Volmer
Tartu Ülikool
pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 5202807
e-post: avalik@ut.ee
/et/ulikoolist/yldinfo/press