Tartus kogunevad Euroopa teadusraamatukogude tipud

27.−30. juunil toimub TÜ raamatukogus Euroopa teadusraamatukogude ühenduse LIBER 41. aastakonverents, mis toob Tartusse ligi 340 teadusraamatukogude tippspetsialisti 34 riigist.

LIBERi aastakonverents, mis seekord kannab pealkirja „Mobilising the knowledge economy for Europe“, toimub esmakordselt Eestis. TÜ raamatukogu kogude direktori Kirstina Pai sõnul on see maailma teadusraamatukogude jaoks suursündmus, kus kohtuvad raamatukogude juhid, spetsialistid ja teaduspoliitika kujundajad, et panna paika strateegilised arengusuunad.

"Rahvusvaheline koostöö on teadusraamatukogude arengu alus.  Pilveteenused, mobiililahendused, avatud juurdepääs (Open Access), autoriõigus ja digitaalne säilitamine on teemad, mis vajavad operatiivseid lahendusi ja üheskoos tegutsemist. LIBERi aastakonverentsi toimumine Tartus on suureks auks nii Eesti riigile kui seda korraldavale Tartu ülikooli raamatukogule," ütles Pai.

Eestit kui tunnustatud IT- riiki esindab avaettekandega haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo. Konverentsi avapäeval esitletakse uuenenud European Libraries portaali, mis koondab Euroopa digitaalset mälu - miljonid fotod, käsikirjad, kaardid, filmid ja raamatud on selle kaudu kõigile kättesaadavad. Eestist osalevad projektis Eesti rahvusraamatukogu ja Tartu ülikooli raamatukogu.

TÜ raamatukogu turundusjuhi Ilona Smuškina hinnangul on konverentsi vastu suur huvi ka teaduskirjastustel ja tarkvaratootjatel - oma teenuseid ja tooteid on tutvustamas üle 30 firma nii Euroopast kui ka Ameerikast.

LIBER (Ligue des Bibliothèques Européennes de Recherche - Association of European Research Libraries) on 1971. aastal loodud teadusraamatukogusid  ühendav organisatsioon, kuhu kuulub 45 riigist enam kui 400 liiget. Eestist on liikmed Tartu ülikooli raamatukogu,  Tallinna ülikooli akadeemiline raamatukogu ja Eesti rahvusraamatukogu.

Konverentsi ajakava, kajastuse sotsiaalmeedias ja info veebiülekande kohta leiab aadressilt: http://utlib.ut.ee/liber2012

Lisainfo: Kristina Pai, TÜ raamatukogu kogude direktor, tel 55 54 4740, kristina.pai@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu ülikooli pressiesindaja