Tartus kogunevad Euroopa tuleviku tuumaenergia arendajad

28.-30. novembrini kohtuvad Tartu ülikoolis tuumaenergia arendajad, et edendada tegevuskavu tulevikus tuumasünteesil baseeruva elektrienergia tootmiseks. Rahvusvahelised teadlased kohtuvad Euroopa tuumasünteesi programmi üle-euroopalist tegevust koordineeriva katusorganisatsiooni European Fusion Development Agreement (EFDA) töögrupi „Plasma Wall Interaction“ (PWI) üheteistkümnendal töökoosolekul.

Rahvusvahelisele töökoosolekule tuleb kokku ligi 40 PWI valdkonna eksperti eri Euroopa riikide assotsiatsioonidest. Kolmepäevasel töökoosolekul „EU PWI Task Force 2012“ kantakse ette käimasolevate uurimisprojektide tulemuste aruandlus, räägitakse PWI tegevusest rahvusvahelises kontekstis, PWI seotusest suurte tuumasünteesi rajatiste ja projektidega ning töögrupi tegevustest assotsiatsioonides. Arutlemisele tulevad ka järgmised töögrupi tööplaanid.

Tänavune EU-PWI toimub Tartus tänu TÜ füüsika instituudi (FI) töörühmale, kes osaleb Euroopa tuumasünteesi programmis alates 2007. aastast ning kelle põhitegevus jääb PWI valdkonda. Töörühma kuuluva optika ja spektroskoopia dotsendi Matti Laane juhtimisel arendatakse laserdiagnostikal baseeruvat meetodit, mis võimaldab kontrollida plasma toimel reaktori seintel toimuvaid erosiooni- ja sadestusprotsesse. Nende protsesside mõõtmine võimaldab uurida lähemalt nii plasma kui reaktorimaterjalide käitumist reaktoris, mis on ülioluline sobiva reaktori töörežiimi saavutamiseks. Töörühma liikme tahkisefüüsika vanemteadur Madis Kiisa poolt on aga käivitatud triitiumi, mis on tuumasünteesi keskkonna üheks põhikomponendiks, jaotumise mõõtmine reaktori seinte pindkihis. Triitiumi sisalduse jälgimine reaktoris on oluline reaktori ohutusnõuete ja sobiva töörežiimi saavutamiseks.

Euroopa tuumasünteesiuuringute peaeesmärgiks on jõuda tulevikus teaduslikule ja tehnilisele tasemele, mis võimaldaks võtta kasutusele tuumasünteesil baseeruva elektrienergia tootmise. Peaeesmärgini jõudmine on jagatud etappideks, millest esimene on ITER-reaktori käivitamine 2019. aastal Pranstusmaal Cadarache’is, teiseks etapiks on DEMO-reaktori (elektrijaama prototüüp) käivitamine umbes aastal 2035. ITERi eesmärgiks on demonstreerida tuumasünteesireaktori teaduslikku ja tehnilist teostatavust energia tootmiseks, DEMO-reaktor peab tõestama tuumasünteesireaktori tööstuslikku kasutatavust elektritootmiseks.

TaskForce PWI tegevuse peaeesmärkideks on välja töötada tuumasünteesi plasma ja teda ümbritseva reaktori seinte selline lahendus, mis võimaldaks töötada energiatootmiseks vajalikus režiimis ja garanteeriks seadme võimalikult pika eluea.

TÜ FI töörühmade uurimistegevus toimub tihedas koostöös Soome, Läti, Hollandi, Rumeenia jt riikide assotsiatsioonidega ning samuti Euroopa suurima tuumasünteesi reaktori JET (Joint European Torus) meeskonnaga.

Rohkem infot leiab EFDA kodulehelt http://www.efda.org/, http://www.efda-taskforce-pwi.org/index.php ja täpsem programm Tartu töökoosolekust on kättesaadav http://fusionest.blogspot.com/.

Lisainfo: Madis Kiisk, Eesti tuumasünteesiuuringute töögrupi juht, TÜ tahkisefüüsika vanemteadur, tel: 737 4780, e-mail: madis.kiisk@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392