Tartus toimub traditsiooniline Juri Lotmani seminar

28. veebruarist 1. märtsini toimub Tartu Ülikoolis iga-aastane rahvusvaheline Lotmani seminar, millega humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna slavistika osakond ning vene kirjanduse õppetool tähistavad oma õpetaja, maailmakuulsa teadlase professor Juri Lotmani sünniaastapäeva.

Traditsiooniks saanud seminarile tulevad teadlased Jeruusalemmast ja Mainzist, Helsingist ja Kiievist, Lausanne’ist ja Moskvast, Nižni Novgorodist ja Peterburist ning mõistagi ka Tallinnast ja Tartust. Kavas on 26 ettekannet.

Seminaril käsitletavate teemade ring on väga mitmekülgne nagu ka professor Lotmani pärand. Kõiki ettekandeid iseloomustab interdistsiplinaarsus, olgu need kirjandus- või keeleteadlastelt, semiootikutelt, ajaloolastelt, folkloristidelt või klassikalistelt filoloogidelt. Istungitel kõneldakse Lotmani eluloo ja pärandi uurimisest, tõlkeideoloogiast ja ideoloogia tõlkimisest ning Jaan Kaplinski tõlgetest.

Hulk ettekandeid on pühendatud teksti poeetikale: käsitletakse Puškini, Nekrassovi, Tolstoi, Pasternaki, Tsvetajeva, Nabokovi ja Samoilovi tekste ning modernistlikku naisluulet. Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaani Anti Selarti ettekanne kannab intrigeerivat pealkirja „Miks venelased sellised on? Tõu argumendid 20. sajandi esimese poole ajalookirjutuses“. Lisaks räägivad Tartu Ülikooli ja välisteadlased näiteks üleloomulike kohtumiste kogemusjutustustest, visuaalsemiootikast, Schlegeli retseptsioonist vene teatrikriitikas, antiiktragöödiast ja kirjanike biograafilistest müütidest.
Seminari algul tutvustatakse vene kirjanduse õppetooli 2019. aasta väljaandeid: Tartus ilmunud „Puškini kogumikku“ ja Moskvas avaldatud Timur Kibirovi poeemi kommenteeritud väljaannet.

Seminari töökeel on vene keel, kuid mõned ettekanded on ka inglise keeles. Üritus avatakse 28. veebruaril kl 14 Tartu Ülikooli senati saalis (Ülikooli 18-204). Seminarile on teretulnud kõik huvilised. Täpsem ajakava on siin.

Seminari korraldamist toetavad Tartu Linnavalitsus ning Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkond.

Lisateave: Ljubov Kisseljova, Tartu Ülikooli slavistika osakonna juhataja, vene kirjanduse professor, vene ja slaavi filoloogia doktoriõppe programmijuht ning seminari peakorraldaja, 5841 4325, ljubov.kisseljova@ut.ee