Tavapärasest teistsugune rahvusvaheline bioloogiaolümpiaad

31. rahvusvaheline bioloogiaolümpiaad pidi sel aastal toimuma 3.–11. juulil Nagasakis Jaapanis. Maailma segipaisanud koroonaviiruse tõttu asendati olümpiaad aga arvutivõrgus toimunud üritusega „IBO Challenge 2020“, mis peeti 11. ja 12. augustil.

Igast riigist osales võistlusel neli õpilast. Eesti võistkonda kuulusid Mari Remm (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klass), Johan Tamm (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass), Sofia Marlene Haug ja Martin Rahe (mõlemad Tallinna Reaalkooli 11. klass). Eesti võistkonda juhendasid ja õpilastele olid tööde tõlkimisel abiks Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi vivaariumi juhataja Sulev Kuuse, arst-resident Uku-Laur Tali, molekulaar- ja rakubioloogia instituudi doktorant Karl Jürgenstein ja arstiteaduskonna üliõpilane Ando Vaan.

IBO Challenge’i praktilised tööd olid valitud selle alusel, et neid saaks teha arvutis. Varasema nelja praktikumi asemel oli vaid kaks: loomafüsioloogia ja bioinformaatika praktikum. Kolmetunnise teooriaosa küsimused olid nõudlikud ja rahvusvahelisele bioloogiaolümpiaadile omaselt keerulised. Küsimuste lahendamine toimus igas riigis kohapeal, kuid õpilaste vastused tuli saata Jaapanisse, kus toimus lahenduste ja vastuste kontroll. Tulemused tehti teatavaks augusti viimasel nädalal.

Tänavusel jõukatsumisel avalikku pingerida ei moodustatud, küll aga jagati korraldajate ja osalejate soovil tulemuste alusel medaleid. Olümpiaadil said kulla 21, hõbeda 42 ja pronksi 56 gümnasisti. Lisaks anti 11 õpilasele aukiri eduka esinemise eest. Eesti nelikust märgiti ära kõik osalejad: Martin Rahe teenis hõbeda, Mari Remm ja Johan Tamm võitsid pronksmedali ning Sofia Marlene Haug pälvis aukirja. „IBO Challenge 2020“ tulemused leiab võistluse ametlikult kodulehelt.

Et rahvusvaheline bioloogiaolümpiaad ei piirduks üksnes ülesannete lahendamisega, käis Eesti võistkond koos juhendajatega pärast olümpiaadi ametlikku lõppu Võrtsjärve põhjakaldal Vaibla linnujaamas, kus neid võttis vastu lindude rõngastamise juhendaja ja organiseerija bioloog Kristjan Adojaan. Lisaks nautisid asjaosalised Jaapani troopilise kuumuse asemel Eestimaa karget looduseilu Pärnumaal Sassijärvel. Osalejad loodavad, et olümpiaadiliikumine ei koli lõplikult internetimaailma.

Eesti õpilaste ettevalmistamist rahvusvahelisteks võistlusteks rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool. Noori biolooge toetavad Icosagen AS, MTÜ Loodusajakiri ja T-Style OÜ.

Lisateave: Sulev Kuuse, TÜ MRI vivaariumi juhataja, skuuse@ut.ee