Teadlased alustavad Eestile kuuluvate avamerealade põhjalikku uurimist

Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi juhtimisel alustavad Eesti teadlased koostöös Norra ekspertidega Eestile kuuluvate avamerealade põhjalikku inventeerimist. Inventeerimise eesmärk on täita lüngad senistes teadmistes ja arusaamades mereliste elupaikade ja ohustatud liikide leviku kohta.

Seni on ligi 2/3 Eestile kuuluvast Läänemerest praktiliselt uurimata. „Kui siiani on suhteliselt hästi läbiuuritud vaid rannikule lähemal asuvad piirkonnad, siis nüüd on pingutused suunatud kaugematele, varem üle jõu käinud mereavarustele,“ rääkis TÜ Eesti Mereinstituudi projektijuht Kristina Tiivel projekti „Eesti merealade loodusväärtuste inventeerimine ja seiremetoodika väljatöötamine – NEMA“ uurimispiirkonnast.

Tiiveti sõnul on hiljuti teostatud pilootuuringute ja modelleerimise tulemuste põhjal on avastamist ootamas nii Eesti merealade jaoks uued liigid kui ka rikkalikud merepõhja elupaigad.

Projekt hõlmab järgmisi tegevusi:

• loodusdirektiivi mereliste elupaigatüüpide soodsa seisundi kriteeriumite määramine ja seisundi baastaseme tuvastamine;
  • loodusdirektiivi mereliste elupaigatüüpide inventeerimine valitud aladel majandusvööndis ning seni inventeerimata Natura 2000 aladel territoriaalmeres;
  • seire ja aruandlusmetoodikate väljatöötamine ning katsetamine loodusdirektiivi mereliste elupaigatüüpide jaoks;
  • territoriaalmeres koonduvate veelindude asurkondade seisundi analüüs senise teabe alusel;
  • esmane veelinnustiku inventuur pilootalal majandusvööndis;
  • merel koonduva veelinnustiku uurimise metoodika täpsustamine ja seirekava koostamine;
  • viigerhüljeste seire- ja aruandlusmetoodika väljatöötamine ning katsetamine.

Projekti juhtpartner on Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituut. Partneritena osalevad projektis Eesti Maaülikool, MTÜ Pro Mare ja MTÜ Balti Keskkonnafoorum Eestist ning GRID-Arendal Norrast.

Projekti NEMA rahastavad Euroopa majanduspiirkonna finantsmehhanism programmi „Integreeritud sise- ja mereveekogude majandamine” raames ja Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Projekti „Eesti merealade loodusväärtuste inventeerimine ja seiremetoodika väljatöötamine – NEMA“ avaseminar toimub 18. septembril 2014 Keskkonnaministeeriumi I korruse saalis (Narva mnt 7a, Tallinn) algusega kell 10.

Lisainfo: Georg Martin, projekti juhtekspert, TÜ Eesti Mereinstituut, e-post: georg.martin@ut.ee, tel 516 3943;
Kristina Tiivel, TÜ Eesti Mereinstituudi projektijuht, e-post: kristina.tiivel@ut.ee, e-post: tel 5088517.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja