Teadlased esitlevad Eesti kalanduse aastaraamatut

Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi juures tegutsev kalanduse teabekeskus esitleb esmaspäeval, 19. detsembril Pärnus "Eesti kalamajandus 2010" aastaraamatut. Teos annab põhjaliku ülevaate Eesti kalanduse hetkeseisust ning peamistest arengusuundadest.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"37802","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]"Eesti kalamajandus 2010" annab ülevaate meie kalavarudest ning toob välja Eesti kalamajanduse peamised arengusuunad aastatel 2005 - 2010. See on mõeldud kõigile, kes soovivad saada ülevaadet Eesti kalanduse seisundist – kalavaru olukord, püügimahud, kasutatud toetused jm. Käsitletakse kaugpüüki, Läänemere traalpüüki, Läänemere rannakalandust, Peipsi- ja Võrtsjärve kalapüüki. Samuti harrastuspüüki, vesiviljelust ja kalandustoetusi ning suuremaid teadusprojekte.

Raamatu ühe koostaja, kalanduse teabekeskuse juhataja Toomas Armuliku hinnangul on viimase kümnendi Eesti kalandust suuresti mõjutanud maailmamerede, sealhulgas ka Läänemere, kalavarude üldine vähenemine.

"Olukorras, kus kalavarude märgatavat suurenemist pole lähiajal ette näha ning enamiku kalaliikide kokkuostuhinnad püsivad juba aastaid suhteliselt stabiilsena, samas kui kalapüügi- ja -töötlemise kulud järjest suurenevad, seisavad kalurid valiku ees - kas tõsta püügi efektiivsust, andes saagile lisandväärtust, või loobuda kaluriametist sootuks," ütles Armulik.

Tema sõnul ongi kalapüügiga tegelevate inimeste arv viimase viie aasta vältel oluliselt vähenenud ning üha vähemaks jääb neid, kellele kalapüük on ainsaks sissetulekuallikaks.

"Eesti kalamajandus 2010" esitlus toimub Pärnu keskraamatukogus 19. detsembril kell 10. Ühtlasi saab tutvuda ka kalanduse teabekeskuse bürooga Kalda tänaval.

Rohkem infot: www.kalateave.ee

Lisainfo: Kristina Ruhno, teabekeskuse sekretär, tel 5308 3650, kristina.ruhno@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja