Teadlased näevad kliimamuutustest tuleneva suremuse tõusu

7. juulil toimus Tallinnas seminar „Kliimamuutustega kohanemine ja tervis“, kus anti ülevaade kliimamuutustega kaasnevatest mõjudest tervisele ning parimatest praktikatest nende mõjudega kohanemisel. Kuigi Eesti inimesed ei pea kliimamuutusi oluliseks probleemiks, on kliimamuutustel mõju ka Eesti elanike tervisele.

Seminari ühe eestvedajaid, Tartu Ülikooli keskkonnatervishoiu dotsendi Hans Orru sõnul ajendas seminari korraldama kliimamuutustega kohanemise strateegia koostamise alustamine Eestis. „Kliimamuutuste leevendamise ja nendega kohanemise kõige olulisem eesmärk on kaitsta inimeste tervist,“ rõhutas Orru, lisades, et pöörates nii indiviidi tasandil kui ka riigi otsustusprotsessides, tegevuskavades ja koostatavas „Kliimamuutustega kohanemise strateegias“ tervisele piisavalt tähelepanu, on kliimamuutustega kaasnevaid negatiivseid mõjusid tervisele võimalik oluliselt vähendada.

„Kuna meil on mitmeid projekte, nagu CO2 kvoodimüügi eest saadud elektriautod, koolimajade renoveerimine jne, mis on kliimamuutustest loonud positiivse kuvandi, siis Eesti inimesed üldiselt ei näe kliimamuutustes ohtu, olles selles osas Euroopa tipus,“ tõdes Orru, pidades seepärast temaatika teadvustamist Eestis äärmiselt oluliseks.

Seminarile kogunenud rahvusvahelised teadlased on hoiatanud, et kliimamuutustest tulenevalt suureneb järgmise 60 aastaga inimeste suremus paljudes Euroopa riikides. Orru sõnul on esinemas üha enam kliima ekstreemsusi, sh sagedasemad vihmasajud, mida tänavu ka Eestis näinud oleme. Esinemissageduse kasvu näitavad ka kuumalained, mis mõjutavad enam just tundlikke isikuid nagu eakad, kelle hulk on Euroopas samuti suurenemas.

Suurimat potentsiaali kliimamuutuste leevendamises ja kohanemises nähakse just linnades, kus elab palju inimesi ning kus temperatuur kuumalainete ajal on kõrgem. Üheks vahendiks kliimamuutustega kohanemisel näevad teadlased spetsiaalsete hoiatussüsteemide loomist. „Seminaril räägimegi erinevatest kohanemisvõimalustest, kuidas kliimamuutustega seotud suremust vähendada,“ ütles Orru, lisades, et kõik asjad ei lähe meil aga sugugi halvemaks: „Näiteks osoonist põhjustatud suremus Eestis pigem väheneb.“

Seminari korraldavad Tartu Ülikooli tervishoiu instituudi teadlased koostöös Umea Ülikooli teadlastega.

Vaata ka Reporteri videot ja kuula Hans Orru intervjuud Vikerraadios.

Lisainfo: Hans Orru, TÜ keskkonnatervishoiu dotsent, tel: 737 4203, 527 7427, e-post: hans.orru@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392