Teadlased tutvustavad Värskas Setomaa uurimisretki

Reedel, 4. oktoobril kell 9.30 korraldab Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituut Värska kultuurikeskuses rahvusvahelise konverentsi „Setomaa uurimisretked 1937.–1938. aastal: Leonid Zurovi ja Boris Vilde välitöömaterjalid Pariisi inimese muuseumist“, kus eesti, vene ja prantsuse uurijad räägivad lähtuvalt Prantsusmaa arheoloogia- ja etnograafiaalaste välitööde materjalidest ning kommenteerivad neid tänapäeva teaduse vaatenurgast.

„Konverentsil räägitav on oluline, kuna avalikkuse ette jõuab esimest korda info paljudest Setomaalt enne sõda kogutud unikaalsetest teaduslikest allikmaterjalidest, millele Eesti uurijatel on seni ligipääs puudunud,“ kommenteeris üritust Tartu ülikooli poolne korraldaja, arheoloogia kabineti juhataja Heiki Valk. Valgu sõnul on konverents osa suuremast projektist, mille eesmärgiks on 1937. ja 1938. aasta välitöömaterjalide publitseerimine koos kommenteeritud artiklitega kolmes paralleelväljaandes prantsuse, vene ja eesti keeles.

Konverentsil räägivad näiteks Ahto Raudoja Seto instituudist ja Heiki Valk Tartu ülikoolist Setomaa ajaloolisest kultuuriruumist ja uurimisloost Eesti ajaloo kontekstis ning Setomaa looduslikest pühapaikadest. Prantsusmaalt tulnud Tatiana Fougal kõneleb L. Zurovi ja B. Vilde arhiivist Pariisi inimese muuseumis ning muinasloo uurija Arvis Kiristaja annab ülevaate Setomaa külade nimedest ja nende võimalikust päritolust. Sankt-Peterburi teadlased annavad aga ülevaate Seto etnoloogiast Peterburis, kõneledes nii kogujatest, arhiivist, kogudest, välitöödest kui ka kaasaegsest presenteerimiskogemusest.

Konverentsi ettekanded tuginevad L. Zurovi ja B. Vilde 1937. ja 1938. aasta Setomaa välitööde materjalidel.

Projekti partnerid on rahvuslik loodusajaloo muuseum Pariisis, Venemaa etnograafiamuuseum Peterburis, Tartu ülikool ja Seto instituut.

Lisainfo: Heiki Valk, Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituut, tel: 58 451 490, e-post: heiki.valk@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja